Rozpoczyna się przebudowa drogi wojewódzkiej Stolno-Wąbrzeźno. Na ten moment mieszkańcy powiatów chełmińskiego i wąbrzeskiego czekali od lat. 29 km nowej trasy to po pierwsze - bezpieczeństwo, po drugie - połączenie północnej części województwa z autostradą A1. I po trzecie - na co liczą samorządy - nowi inwestorzy. We wtorek w Lisewie wbito pierwszą łopatę pod przebudowę drogi wojewódzkiej nr 548.

Droga ze Stolna do Wąbrzeźna potrzebuje już nie tyle liftingu a prawdziwej operacji. - Jechała pani? Co będziemy dużo mówić: Należy się remont tej drodze - mówi jedna z mieszkanek okolicy. 29-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej przejdzie gruntowny remont. Jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona. Powstanie także pobocze. - Prace rozpoczynamy w środę, od Wąbrzeźna. Tam będzie już prowadzili pierwsze prace związane z wycinką drzew – zapowiada Marek Antoniak z firmy Trakcja PRKII SA.

Powstaną ronda, m.in. w Lisewie i Krusinie. W Cepnie zostanie wyznaczone miejsce do prowadzenia kontroli drogowych, w Lisewie pojawi się drogowa stacja meteorologiczna z kamerami. Mimo, że droga jest wojewódzka, w jej budowę angażują się samorządy, przez których teren biegnie. - Jest to droga, która jest dla naszych mieszkańców, stąd też nasza współpraca z marszałkiem i współfinansowanie ścieżek rowerowych, które powstaną wzdłuż całej drogi ze Stolna do Wąbrzeźna - przyznaje Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo.

To inicjatywa Wąbrzeźna oraz gmin Stolno, Lisewo, Płużnica i Ryńsk, na której realizację przeznaczyły ponad 4 mln zł. W przedsięwzięcie zaangażowały się także powiaty chełmiński i wąbrzeski, które - tak jak gminy - przekazały grunty pod budowę. - Rzeczywiście wzorcowa współpraca. Wójtowie dokonali wykupu gruntów niezbędnych do realizacji tej inwestycji, przekazali je bezpłatnie na rzecz województwa - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Samorządy liczą, że nowa droga przyciągnie nowych inwestorów. Bo droga wojewódzka 548 ma bezpośrednie połączenie z autostradą A1 w sąsiedztwie Lisewa. - Ta inwestycja jest dla nas kluczowa głównie pod względem gospodarczym i inwestorzy nie przyjdą, dopóki nie będzie wykonana, więc od samego początku bardzo mocno współpracowaliśmy z Zarządem Dróg Wojewódzkich już na etapie projektu - nie ukrywa Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica.

Przebudowa drogi ze Stolna do Wąbrzeźna jest największą obecnie drogową inwestycją na poziomie wojewódzkim, ale nie jedyną. - Już trwają roboty na drodze nr 251 ze Żnina do granicy województwa. Już mamy wyłonionego wykonawcę na drodze 259 z Lipna do granicy województwa w kierunku Warszawy - informuje Mirosław Kielnik, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Nowa ma być gotowa w czerwcu 2019 roku. Koszt modernizacji trasy to blisko 85 mln zł. Ale wszystko wskazuje na to, mieszkańców Lisewa czeka kolejna inwestycja. Wójt i marszałek podpisali list intencyjny w sprawie budowy obwodnicy Lisewa z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. 3-kilometrowa obwodnica ma omijać miejscowość od północy.