Jeden z najbardziej znanych na świecie współczesnych twórców filmowych zaprezentuje swoje filmy, wideoklipy, obrazy olejne, akwarele, litografie czy rysunki w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu”. Retrospektywna ekspozycja dzieł Davida Lyncha będzie towarzyszyć Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Operze Nova, który odbędzie się już 25. raz. To, czy impreza pozostanie w Bydgoszczy, jej dyrektor Marek Żydowicz uzależnia od rozbudowy Opery Nova.

„Miasteczko Twin Peaks" to jeden z najbardziej kultowych seriali lat 90. Śledziły go miliony widzów na całym świecie. Po 25 latach, historia śledztwa po morderstwie uczennicy Laury Palmer, jakie prowadzi agent FBI Dale Cooper, wraca na ekrany. A współtwórca produkcji, David Lynch, będzie gościem 25. jubileuszowego Festiwalu Camerimage (11–18 listopada). Otworzy swoją wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. - Ta wystawa pozwoli państwu poznać jego świat wewnętrznych doświadczeń, ale będą mogli państwo także w jakimś stopniu dotknąć jego warsztatu - zachęca Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu Camerimage, kurator programowy CSW w Toruniu.

Reżyser "Zagubionej autostrady", "Dzikości serca" czy "Prostej historii" jest z wykształcenia malarzem. Dlatego w Toruniu pokaże nie tylko swoje produkcje filmowe, wideoklipy i animacje, ale również obrazy olejne, rysunki i fotografie. Bedzie można posłuchać także skomponowanej przez artystę muzyki i obejrzeć autorskie elementy scenograficzne. - Lynch np. projektuje popielniczki. Robi niezwykłe lampy i miałam też przyjemność siedzieć na fotelu, który zaprojektował. On, myśląc o filmie, myśli bardzo całościowo - opowiada Ewa Jurkowska-Brzoska, koordynator wystaw Festiwalu Camerimage.

Prace nad pełnym programem jubileuszowego Festiwalu Camerimage trwają, jej twórcy nie chcą zdradzać na razie szczegółów. Marek Żydowicz sygnalizuje natomiast, że także kolejne edycje imprezy, jeśli powstanie tzw. czwarty krąg Opery Nova, mogłyby odbywać się w Bydgoszczy. - Program optymalny festiwalu wymagałby nieco więcej przestrzeni użytkowej, ale ja mam pokorę w sobie po doświadczeniach toruńskich i łódzkich - przyznaje dyrektor Camerimage.

Współfinansowanie rozbudowy opery zadeklarowały już władze Bydgoszczy oraz samorząd województwa. Podpisanie umowy może nastąpić jeszcze w maju.

Otwarcie wystawy Davida Lyncha z udziałem artysty odbędzie się 12 listopada. Będzie dostępna do 25 lutego.