W Toruniu trwa IV Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Ludzie nauki, biznesu i kultury oraz przedstawiciele władz dyskutują o relacjach z krajami Azji i Pacyfiku. Polska leży na tzw. nowym Jedwabnym Szlaku, co służy szczególnie zacieśnianiu współpracy z Chinami.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych to przedsiębiorstwo, które działa m.in. na rynkach azjatyckich. Firma jest jednym z większych inwestorów w Indiach. Przedstawiciele tego kraju chcą zacieśniać współpracę z Polską. Hindusi już teraz korzystają z rozwiązań technologicznych znad Wisły. - Mamy nadzieje, że stworzymy głębszą relację pomiędzy indyjskimi stanami i polskim województwami. Oczywiście mam na myśli również Toruń i województwo kujawsko-pomorskie - przyznaje Ajay Bisaria, ambasador Indii w Polsce.

Azja staje sie coraz mniej odległa. Kilka dni temu premier Beata Szydło i szef chińskiego rządu podpisali dokumenty dotyczące współpracy w zakresie gospodarki wodnej i turystyki. Poprawiający się stan polskiej gospodarki powoduje, że nasz kraj staje sie coraz bardziej atrakcyjny dla azjatyckich inwestorów. Są pewne ważne obszary, na których i Chiny, i Polska mogą doskonale współpracować. To np. przemysł, transport i logistyka - uważa Jian Lin, zastępca ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

”Jak Jedwabny Szlak zmienia świat” - to tytuł tegorocznego Kongresu Azjatyckiego w Toruniu. O szansach związanych z nowym połączeniem rozmawiali przedstawiciele krajów azjatyckich oraz polscy naukowcy i przedsiębiorcy. - Przez Polskę prowadzi centralny szlak ku technologiom zachodnioeuropejskim, bez Polski się nie obejdzie. Mamy tutaj możliwość wykorzystania swojego potencjału w zakresie infrastruktury komunikacyjnej - przekonuje prof. Zbigniew Wiktor z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nowy Jedwabny Szlak to nie tylko połączenie z krajem środka. Wzdłuż magistrali leży 65 państw, w których mieszka prawie 4,5 mld ludzi. - Te środki - na początku 20 mld dolarów Chiny na to przeznaczyły - są również przeznaczane na badania naukowe, na poznawanie kultur tych państw, przez które przebiega - podkreśla dr Adam Marszałek, współorganizator Kongresu.

Efektem spotkania w Toruniu będzie wydanie kilkunastu tomów zawierających artykuły naukowe, dotyczące kwestii omawianych podczas obrad.