Od najmłodszych lat pogodny, wysportowany i zatopiony w modlitwie - tak Jana Pawła II zapamiętała jego wieloletnia przyjaciółka Halina Kwiatkowska. Aktorka i pedagog odwiedziła Bydgoszcz z monodramem „Wielki kolega", w którym wspominała papieża Polaka. Wydarzenie zainaugurowało trzyletnie przygotowania do 100. Rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Oczytany, pogodny, ambitny - tak wspominają go przyjaciele ze szkolnych lat. - Święty Jan Paweł II autorytet, symbol dobroci i miłosierdzia, który odmienił oblicze Kościoła. Papież Polak, od niedawna także patron województwa kujawsko-pomorskiego, 18 maja świętowałby 97. urodziny. - Ciepły, kochający ludzi, przekazujący nam wartości, które jako wierzący kontynuujemy - mówi jeden z bydgoszczan. - Najważniejsza osoba dla nas, w naszym życiu, w życiu ludzi z naszego pokolenia i chyba nie tylko naszego, niepowtarzalna - dodaje kolejna bydgoszczanka.

Pamięć o Ojcu Świętym jest wciąż żywa - m.in. dzięki inicjatywom takim jak ta Haliny Kwiatkowskiej. Do Fundacji Wiatrak z monodramem poświęconym ponad 70-letniej znajomości z Janem Pawłem II przyjechała jego koleżanka, aktorka i pedagog. - O Ojcu Świętym myślę codziennie. Od kiedy mój kolega, do którego mówiłam całe życie po imieniu, został świętym, to ja się modlę całe życie za niego i do niego - wyznaje Halina Kwiatkowska.

Spektakl prezentowany jest w Polsce i za granicą od 14 lat. - Nie ma nic piękniejszego jak spotkanie z człowiekiem. To jest największy dar, być razem; być w kontakcie z kimś, kto jest świadkiem, a pani profesor słowem maluje Jana Pawła II, jego życie, jego dzieciństwo, jego młodość - uważa ks. Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji Wiatrak.

Wydarzenie, zorganizowane w domu jubileuszowym bydgoskiej Fundacji „Wiatrak”, zainaugurowało przygotowania do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.