Dobre wieści dla osób szukających pracy. Ponad 1000 pracowników zatrudni firma produkująca części samochodowe. Zakład powstanie niedaleko Brześcia Kujawskiego. Norweski holding zamierza uruchomić produkcję jeszcze w tym roku. Firma ma już swoje fabryki w Pruszkowie i Koluszkach. Teraz chce zatrudnić pracowników z regionu.

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie… duża skandynawska firma: w Pikutkowie - pomiędzy Brześciem Kujawskim i Włocławkiem - powstanie zakład o powierzchni 15 tys. metrów kwadratowych. Inwestor deklaruje, że jeszcze w czerwcu rozpocznie rekrutację pracowników. Na początku zatrudnionych zostanie 150 osób. W przyszłym roku kolejnych 350. Docelowo, czyli najpóźniej za trzy lata, w firmie ma pracować ponad 1000 osób.

Norweska firma Kongsberg Automotive od ponad 50 lat działa w branży motoryzacyjnej. Produkuje części m.in. dla: Volvo, BMW, Audi czy Porsche. W Polsce działa od 2000 roku. W swojej produkcji wykorzystuje nowoczesne technologie, dzięki czemu część linii produkcyjnych jest w pełni zautomatyzowana. O pracę będą mogli strać się specjaliści z wielu dziedzin, firma uruchomi też wewnętrzne szkolenia. - Będziemy mieli linie automatyczne i manualne, więc to bardzo ciekawa kompozycja prac zautomatyzowanych i manualnych. Znajdzie sie miejsce dla specjalistów, ale także operatorów - zapowiada Krzysztof Hauk, General Manager Konsberg Automotive Pruszków.

Gmina Brześć Kujawski została wybrana głównie ze względu na położenie. Pikutkowo to miejscowość tuż obok autostrady A1. Przez gminę przebiega także droga krajowa nr 62 do Strzelna i droga wojewódzka nr 270 do Koła i autostrady A2. Ważnym czynnikiem przy wyborze lokalizacji były też wysokie w tym rejonie wskaźniki bezrobocia. W powiecie włocławskim to ponad 20 proc. Oznacza to, że rąk do pracy nie brakuje. - Co nas cieszy, że nam bardziej zależało na tworzeniu firm, które dają bardziej stabilne miejsca pracy na przyszłość - nie ukrywa Wojciech Zawidzki, burmistrz Brześcia Kujawskiego. - Będziemy teraz pracować, aby dostarczyć kompetentnych pracowników. Dostosować programy kształcenia w szkolnictwie zawodowym - deklaruje Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Norweska firma jest jednym z kilku nowych inwestorów w powiecie włocławskim. Władze województwa podkreślają, że to właśnie prywatne firmy są motorem napędowym regionalnej gospodarki. - Przetarcie przez Kongsber ścieżki do naszego województwa, otwiera na kolejne lata proces inwestowania i industrializacji naszego regionu - przekonuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeszcze przed wakacjami odbędzie się pierwsza rekrutacja. Produkcja seryjna rozpocznie się pod koniec tego roku. Wartość inwestycji szacowana jest na około 150 mln zł.