12 sierpnia

Jesteśmy grupą retro–podróżników. Dlaczego retro? Ponieważ odbywamy nasze wyprawy autami pochodzącymi z epoki PRL: UAZ-em, skodą forman oraz polonezem. Do tej pory braliśmy udział w IX i X edycji charytatywnego rajdu Złombol oraz uczestniczyliśmy w mniejszych rajdach regionalnych. Dzięki udziale w rajdzie Złombol poznaliśmy dużą część Europy oraz zasmakowaliśmy w przygodzie. Rajd ten jest na pewno czymś ciekawym i wartym przeżycia, mimo to, w tym roku pragniemy czegoś więcej.

Wybieramy się „zabytkowymi” samochodami, o rodowodzie socjalistycznym nad jezioro Issyk-Kul i dalej w góry Tienszan w Kirgistanie. W sumie jest to ponad 13000 km, przez terytorium pięciu krajów. Pomysł zrodził się w głowie Tomka, który bardzo szybko przekonał do tego pomysłu jeszcze dwie drużyny z Bydgoszczy i Tczewa, które bez większego namysłu zdecydowały się wspólnie tworzyć Eastern Classics.

Wyruszamy 12 sierpnia z Bydgoszczy. Przejdziemy przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan do Kirgistanu. Podróżując przez kazachskie stepy chcemy dostać się nad wyschnięte jezioro Aralskie, a następnie dotrzeć do mistycznego miejsca jakim jest czynny kosmodrom Bajkonur. Kolejnym etapem podróży będzie dotarcie do Kirgistanu nad jezioro Issyk-Kul w Kotlinie Tienszan. Następnie postaramy się dotrzeć do bazy Maida Adyr (2600 m n.p.m.), najwyższego dostępnego dla samochodów (podobno tylko z napędem na cztery koła) punktu trasy na szczyt Chan Tengri (7010 m n.p.m.).

Wyprawa ta, będzie dla nas przygodą życia, z której każdy z nas przyjedzie bogatszy o nowe doświadczenia - motoryzacyjne, kulturowe, kulinarne, fotograficzne etc. Będziemy musieli zmierzyć się z trudami podróży przeciwnościami losu – barierą językową i kulturową oraz nieuniknionymi awariami sprzętu.