Dzięki sprawnej akcji dzieci z Zespołu Szkół nr 7 na bydgoskim Błoniu zostały ewakuowane, udało się też odbić zakładników i znaleźć ładunek wybuchowy. Choć to element szkolenia, jego organizatorzy podkreślają: "Realne zagrożenie wcale nie jest tak odległe jak może się wydawać".

W bydgoskiej szkole trwają lekcje, o 11:03 rozlega się alarm. Terroryści zaatakowali placówkę. Uczniowie muszą jak najszybciej opuścić budynek, zachowując przy tym spokój. - Musieliśmy się szybko ewakuować, żeby nie doszło do zaatakowania innych - opowiada jeden z uczniów. - Pani nas poprosiła, żebyśmy wyszli na dwór, siedzieliśmy z klasą i zobaczyliśmy wozy - dodaje inny uczeń.

Zadaniem grupy szturmowej jest schwytanie terrorystów. Są w środku razem z zakładnikami. Pozorowali atak na szkołę w Poznaniu, to tam skierowano wszystkie służby. Dlatego w Bydgoszczy akcję prowadzi grupa taktyczno-militarna. - Jesteśmy, jako grupa współpracująca z wojskiem, z profesjonalistami. Wspieramy ich, zabezpieczamy teren. Mieliśmy swoją grupę szturmową, która wykonała zadanie - opowiada ppor. rezerwy Bogusław Duszyński z VIII LO.

Terroryści zostali wyprowadzeni z budynku, ale w jednym z pomieszczeń znajduje się ładunek wybuchowy. Do akcji wkracza Patrol Saperski z Chełmna.

Sytuacja została opanowana, zakładnicy uwolnieni a terroryści zatrzymani. To element szkolenia dla uczniów i nauczycieli. Bo choć takie zagrożenie wydaje się mało realne - organizatorzy akcji przekonują, że wiedza i umiejętności mogą się przydać w różnych sytuacjach. - Stare przysłowie mówi: „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. Nigdy nie zaszkodzi wzrost świadomości, że coś takiego jest - uważa ppłk Cezary Pawlak, żołnierz zawodowy z Grupy Taktycznej Bydgoszcz. - Od jakiegoś czasu słyszeliśmy, że są niebezpieczne wydarzenia na świecie. Wiemy że żeby nie dopuścić do takich wydarzeń lub je zminimalizować, to należy ćwiczyć - podsumowuje Piotr Żłobiński, dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Bydgoszczy.

Ćwiczenia wyglądały bardzo realnie, dzieci z pewnością zapamiętają je na długo; mimo to, dyrekcja podobne zajęcia organizuje regularnie.