„Biura Interwencji Obywatelskich będą zostaną otwarte w każdym powiecie województwa kujawsko-pomorskiego” - zapowiedzieli w Toruniu politycy Platformy Obywatelskiej. To miejsca, w których mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie przypadki łamania praw obywatelskich

Biuro Interwencji Obywatelskich jest instytucją powołaną przez PO, która ma zapewniać pomoc prawną i dokumentować przypadki łamania praw obywatelskich. Posłów Platformy niepokoją informacje o decyzjach kadrowych rządu, zwłaszcza w strukturach policji. - Nam nie przyszło do głowy, żeby interesować się nawet, kto jest komendantem powiatowym policji, kto jest komendantem wojewódzkim policji, bo to była zawsze decyzja struktur wewnętrznych policji - mówi Tomasz Lenz, poseł PO. - Jesteśmy dzisiaj w Toruniu, żeby zaapelować o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu służb - dodaje Krzysztof Brejza, poseł PO.

Posłowie zwracają uwagę, że cenne będą zwłaszcza sygnały od samych funkcjonariuszy. - Idei rozumianej, że to policjanci mają zgłaszać brak przestrzegania prawa, nie rozumiem. Oni są od tego, żeby chronić prawa; nie tylko postępować zgodnie z prawem, ale wymuszać przestrzeganie prawa. Jeżeli dostrzegają, że ktoś prawo łamie, to wiedzą, co w takiej sytuacji czynić, a nie pisanie donosów. Tylko trzeba kajdanki, środki przymusu i prokurator. To jest droga do realizowania państwa prawa - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS.

Przypadki łamania praw obywatelskich można zgłaszać do Biura Interwencji Obywatelskich bezpośrednio lub poprzez stronę internetową.