Ostatnie przygotowania do wielkiej piłkarskiej imprezy. W piątek w Kielcach i Lublinie rozpoczęły się finały Mistrzostw Europy do lat 21. Młodzieżowe Euro zagości również w Bydgoszczy. W sobotę na stadionie Zawiszy w pierwszym meczu grupy B zagrają Serbowie oraz Portugalczycy. Międzynarodowy turniej jest szansą na promocję Kujaw i Pomorza jako regionu otwartego na sportowców. Obecność na trybunach zapowiedziało kilka tysięcy kibiców z całej Europy.

To jedna z najważniejszych piłkarskich imprez na Starym Kontynencie. Bydgoszcz jest jednym z sześciu miast gospodarzy młodzieżowego Euro. Przygotowania do wydarzenia trwały niespełna dwa lata. - Ponieśliśmy wiele nakładów finansowych, które pozwoliły nam utrzymać tę murawę w świetnym stanie. W ocenie przedstawicieli PZPN i UEFA murawa główna jest w tej chwili jedną z lepszych, które będą na stadionach, na których odbywają się mecze - przyznaje Paweł Kowalski, kierownik marketingu CWZS Zawisza.

To nie lada gratka dla fanów piłki, bo na boisku zaprezentują się wschodzące gwiazdy i najbardziej utalentowani młodzi piłkarze w Europie.

Wszystko jest już „dopięte na ostatni guzik”, zgodnie z najwyższymi standardami i restrykcyjnymi wymogami UEFA. Bydgoszcz jest bazą Serbów. - Ekipa z Serbii przywiozła własnego kucharza. Jak to sportowcy: mają swoją własną dietę. Mogę zdradzić, że to dieta bogata w białko zwierzęce, czyli łosoś, tuńczyk, wołowina, cielęcina - mówi Mirosław Gackowski, dyrektor hotelu Holiday Inn Bydgoszcz.

Dobre boisko do treningu ale i najlepsza kuchnia - to zdecydowało o wyborze Portugalczyków, którzy przygotowują się do rozgrywek w Inowrocławiu. - My jesteśmy gwarantem, że w skrytości tego kameralnego stadionu będzie można spokojnie odbywać treningi, a zaplecze odnowy biologicznej jest również zapewnione - nie kryła przed tygodniem Wiesława Pawłowska, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu, witając ekipę Portugalii.

Od soboty na stadionie Zawiszy zagrają młodzi reprezentanci Portugalii, Hiszpanii, Serbii i Macedonii. Ich zmagania przy pełnych trybunach zobaczy kilka tysięcy kibiców z 20 państw Europy. Ręce zacierają hotelarze i restauratorzy. - Chcemy pokazać miasto od najlepszej strony turystycznej: by kibice przyjechali wcześniej, zobaczyli Stary Rynek, Wyspę Młyńską, Exploseum. Chcemy pokazać to, co jest najlepsze, po to, by chcieli tu wrócić - tłumaczy Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. organizacji UEFA Euro U21.

Fani futbolu w 130 państwach zobaczą mecze rozgrywane w Bydgoszczy na ekranach telewizorów. Piłkarskie wschodzące gwiazdy na murawie już od soboty, a w lipcu kolejna wielka impreza sportowa w Bydgoszczy - mistrzostwa Europy do lat 23 w lekkiej atletyce. Uczestniczyć w niej będzie 900 sportowców z 42 krajów, za którymi do regionu przyjadą wierni fani.