Nieczynna stacja kolejowa w Sępólnie Krajeńskim ponownie zapełniła się pasażerami, którzy mogli skorzystać z wyjątkowego, turystycznego przejazdu na trasie Chojnice-Nakło. Dla podróżnych przygotowano wiele atrakcji, również tych rodem z epoki kamienia łupanego.

Dawniej popularne miejsce przesiadkowe na trasie Chojnice–Nakło - jak widać na starych fotografiach, właśnie tutaj toczyło się życie Sępólna Krajeńskiego. Z tej stacji jeszcze w latach 80. mieszkańcy dojeżdżali pociągiem do domu, czy pracy. Wielu z nich te czasy wspomina z sentymentem. - Super układ był, bo do Nakła się dojechało, a do Bydgoszczy innym można było jechać pociągiem - opowiada jeden z mieszkańców.

To już historia, nic więc dziwnego, że przyjazd składu pasażerskiego na stację w Sępólnie Krajeńskim mieszkańcy postanowili uczcić w wyjątkowy sposób. - Pytaliśmy mieszkańców, czy pamiętają kiedy jeździły tędy pociągi, więc uznaliśmy, że musi być to prehistoria, więc dziś hasło przewodnie to „Prehistoria w Sępólnie Krajeńskim” - wyjaśnia Julita Maciaszek, Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Pradawne tańce, czy pokazy rzemiosła - takie atrakcje przygotowano dla tych, którzy zdecydowali się na podróż specjalnym składem na trasie Chojnice-Nakło. - Dla nas to zabawa. Chodzi o to, by zapomnieć o codziennych troskach. Chcemy pokazać, jak potrafimy się bawić - przyznaje Bogusława Zgrzeba, Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Chętnych do zabawy nie brakowało, potem przyszła pora by wsiąść do pociągu i wyruszyć w podróż szlakiem historii. Taki - turystyczny - przejazd to nie lada gratka dla młodszych, jak i nieco starszych miłośników kolei. - Dużo jeździłam tą trasą, a teraz wnukom ją pokazuję – wyznaje jedna z sępolanek. - Mi się bardzo dobrze jeździ pociągami. Bardzo są wygodne i szybko się nimi podróżuje - nie kryje jeden chłopców. - To jest podróż sentymentalna, bo już pociągi tędy nie jeżdżą, a mieszkańcy to wspominają, korzystając z dorocznej okazji - podsumowuje Damian Otta, prezes Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Z tej okazji skorzystało ponad 100 osób.