18 czerwca - 30 lipca

Koncerty pod Gwiazdami, czyli flagowy letni festiwal Centrum Kultury Dworu Artusa, startuje tym razem nieco wcześniej, bo już 18 czerwca. Wystąpi wielka gwiazda Suzanne Vega. To pierwszy pobyt artystki w Toruniu. Niepowtarzalna okazja do wysłuchania nie tylko największych przebojów z "Tom’s Diner" i "Luca" na czele, ale także niezwykle ciekawego materiału z jej ostatniej płyty "Lover, Beloved: Songs From An Evening With Carson McCullers" opartego na sztuce teatralnej, którą napisała wspólnie ze znanym kompozytorem Duncanem Sheikiem.

Po koncercie znanej artystki chwila oddechu, ale nie na długo, bo już 6 lipca w Sali Wielkiej Dworu Artusa wystąpi Adam Nowak i Akustyk Amigos, czyli zupełnie inna odsłona lidera formacji Raz Dwa Trzy, w skład której wchodzi: Karim Martusewicz (basista Voo Voo) i Jacek Treliński (gitarzysta na co dzień grający z Nowakiem). W programie koncertu znajdą się utwory z tekstami znakomitych autorów: Młynarskiego, Grechuty, a nawet Herberta. Nie zabraknie wspólnych kompozycji do tekstów (głównie) Adama. Te koncerty nie mają sztywno założonych ram. Jest w nich miejsce na improwizację i włączanie na bieżąco nowych, całkiem premierowych propozycji, które powstają często w sposób bardzo spontaniczny. To wszystko sprawia, że zapowiada się magiczny, nieprzewidywalny wieczór.

Po dwóch koncertach pod dachem, przeniesiemy się pod rozgwieżdżone niebo do Amfiteatru Muzeum Enograficznego, gdzie 13 lipca wystąpi Hey. Jak do mało kogo pasuje tu zdanie wytrych: "Zespół, którego nikomu nie trzeba przedstawiać'. Ale coś w tym jest. Grupa obecna jest na polskiej scenie muzycznej już od 25 lat i niemal w całej swojej twórczości podąża z duchem czasu, wyznaczając nowe trendy. Znakomite kompozycje opatrzone są poruszającymi i szczerymi tekstami Kasi Nosowskiej, które od lat zjednują sobie wielopokoleniową publiczność. 12., studyjny album - "Błysk" - wyraźnie różni się od tego, co grupa proponowała w ciągu ostatniej dekady. Teraz mocniej bije serce sekcji, ostrzej kąsa gitara, powróciły mocne i chwytliwe refreny, których nie sposób nie śpiewać wraz z Kasią. Jak to wszystko zabrzmi w Amfiteatrze? Zapewniamy, że kosmicznie!

Z muzyki rockowej płynnie wskoczymy w rewiry jazzowe. A wszystko dzięki Wojtkowi Mazolewskiemu i jego niezwykłemu projektowi "Chaos Pełen Idei". Mazolewski to jazzman nietypowy. Człowiek, który skutecznie pokazał, że jazz nie jest dla elit, ale może być grany w popularnych rozgłośniach i klubach muzycznych. Dlatego do udziału w ostatnim projekcie zaprosił czołówkę polskich artystów, łączących przeróżne pokolenia. W Toruniu wystąpią Wojciech Waglewski, Piotr Zioła i Vienio. Jak widać jest to mieszanka iście wybuchowa. Legenda, nadzieja i raper. To musi się udać. Tym bardziej jeśli całość spina charyzma Mazolewskiego i absolutna maestria jego jazzowego kwintetu.

Ostatnim koncertem tegorocznego festiwalu będzie występ Marka Piekarczyka, artysty obdarzonego jednym z najbardziej charakterystycznych głosów w polskim rocku. Ten wieczny hipis, przyjaźnie nastawiony do świata i ludzi, frontman zespołu TSA, od wielu już lat realizuje się także w solowej działalności artystycznej, penetrując w niej swoje muzyczne korzenie. W plenerze Muzeum Etnograficznego wokalista wystąpi z koncertem akustycznym, na który składają się nie tylko ballady rockowe, ale także piosenki Skaldów, Czerwonych Gitar i innych wykonawców, których Piekarczyk lubi i podziwia. Wszystko to zabrzmi w nowych, zaskakujących aranżacjach, które w połączeniu z wokalem Piekarczyka zapewnią dobrą zabawę i możliwość ucieczki od współczesnych stereotypów muzycznych.

Koncerty pod Gwiazdami 2017 to wydarzenie, które mogło być zrealizowane dzięki dotacjom Miasta Toruń, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Starostwa Powiatowego. To pięć niezwykłych i różnorodnych wieczorów, podczas których muzyka na chwilę zatrzyma gwiazdy i z pewnością poruszy ludzi.