W tej dziedzinie najważniejsza jest wyobraźnia. Uczniowie z regionu kolejny raz wzięli udział w konkursie "Mój innowacyjny wynalazek", organizowanym przez Kujawsko-Pomorską Agencję Innowacji. Na razie wszystkie skonstruowane urządzenia to prototypy, ale kto wie, czy za jakiś czas nie wejdą do seryjnej produkcji. Młodym wynalazcom wręczono w poniedziałek nagrody i wyróżnienia.

„Artur Di Tur” to robot, którego zadaniem ma być oczyszczanie powietrza wokół osób zmagających się z różnego typu alergiami. Maksymilian Król stworzył go z plastikowych butelek i fragmentów starego respiratora. - Alergik już nie dostaje żadnych objawów uczulenia, ponieważ nic mu nie grozi, bo wszystkie alergeny są usunięte w pobliżu takiej bańki, w której on jest - tłumaczy Maksymilian Król, uczeń Gimnazjum nr 10 w Toruniu.

Inspiracją do stworzenia robota były problemy, z jakimi zmaga się jego tata. - Zauważył, jakie ja mam problemy z oddychaniem. Tam są elementy z respiratora, którego używam codziennie - opowiada Wiesław Król.

Wynalazek został najlepiej oceniony w kategorii gimnazjów. O powietrze chce zadbać także Joanna Górna, która stworzyła pochłaniacz smogu. - Smog powoduje problemy z dziurą ozonową, a - jak wiadomo - będzie to problem dla ludzi, zwierząt i roślin. Długo byśmy nie przetrwali, dlatego trzeba wyjść naprzeciw i pomóc naturze, zamiast ją niszczyć - podkreśla Joanna Górna, uczennica Zespołu Szkół W Łubiance.

To oczywiście tylko prototypy, ale wszystko zaczyna się od pomysłu, nawet najbardziej abstrakcyjnego. - Nigdy nie wiadomo, która z tych idei ziści się w przyszłości - przyznaje Maciej Krużewski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji.

To druga edycja konkursu na innowacyjny wynalazek. Swoje modele nadesłało ponad 100 uczniów z regionu. Wśród wyróżnionych projektów znalazł się jeszcze m.in. robot kuchcik, tornistro-dźwigacz czy elektryczna mysz do zadań domowych. Wyróżniono także najaktywniejsze szkoły. - Innowacja jest tym typem umiejętności, który również od maleńkości trzeba wdrażać w serca i umysły młodych ludzi - przekonuje Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa.

Wśród nagród znalazły się m.in. vouchery na zakup sprzętu, który ma pomóc w rozwijaniu pasji, ale też m.in. zwiedzanie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy.

Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji w przyszłości chce uruchomić program „Fabryka Pomysłów". Dzięki niemu uzdolnieni uczniowie ostatnich klas liceów i techników otrzymywaliby specjalne stypendia na realizacje swoich projektów.