13 różnych kategorii i 23 nagrodzone osoby, instytucje, firmy - wszystkie tak samo zaangażowane, aktywne i ciężko pracujące dla regionu. W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zakończyła się gala rozdania nagród marszałka województwa kujawsko-pomorskiego 2017. To najbardziej prestiżowe wyróżnienia przyznawane w regionie.

13 kategorii, 23 nagrodzonych i dwa razy tylu wyróżnionych. „Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego” przyznano po raz 17. - Przede wszystkim odzwierciedla skalę projektów, pomysłów realizowanych na rzecz naszego województwa przez naszych mieszkańców, instytucje, samorządy bez względu na to, z jakiej części naszego województwa pochodzą - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Nagrody przyznano m.in. w kategoriach: „gospodarka”, „nauka”, „badania naukowe i postęp techniczny”, „edukacja”, „Kultura”, „Sport” czy „fundusze unijne”. - Bez tych funduszy po prostu byśmy nie zrealizowali swoich marzeń, bo na początku były marzenia, później była realizacja, a teraz - wielkie zaskoczenie i uznanie od pana marszałka - przyznaje Dariusz Szczepański, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy.

Wśród laureatów tegorocznych nagród marszałka znaleźli się m.in. prof. Andrzej Kola, Anna i Adam Filipscy z orkiestrą „Campanella" z Cekcyna, muzyk Sławomir Wierzcholski, Regionalne Towarzystwo Wioślarskie LOTTO-Bydgostia, Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych z Torunia oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska czy Fundacja Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. - Szukamy inspiracji przede wszystkim w drugim człowieku w młodych, młodzieży, dzieciach, a są naprawdę wielcy i wspaniali - przekonuje ks. Paweł Nowogórski, dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.

W sumie wpłynęło ponad 160 zgłoszeń, najwięcej w dziedzinach: „Kultura”, „edukacja” i „ochrona zdrowia”. W tej ostatniej kategorii nagrody otrzymali: dr Maciej Słupski za stworzenie i uruchomienie w bydgoskim szpitalu „Jurasza” programu transplantacji wątroby, a także zespół medyków ze Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu za stworzenie Banku Macierzystych Komórek Krwiotwórczych oraz pierwszy w regionie autologiczny przeszczep szpiku. - Dzięki wsparciu wielu instytucji i poparciu miasta, wsparciu dyrekcji, udało się te fundusze pozyskać i wybudowaliśmy bank komórek macierzystych, który był niezbędny do przeszczepu szpiku i udało się - nie kryje dr n. med. Małgorzata Całbecka ze Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Nagrodę za całokształt działalności otrzymała Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy Capella Bydgostiensis. Specjalne wyróżnienie za wprowadzenie oraz systematyczny rozwój połączeń do ważnego europejskiego węzła transportowego we Frankfurcie otrzymał Port Lotniczy Bydgoszcz SA.

Relacja z gali na antenie TVP3 Bydgoszcz w najbliższą niedzielę o godz. 19:40