Nie musi być najnowszym modelem, wystarczy, że ma dostęp do internetu i mieści się w kieszeni. Smartfon - nieodłączny element wyposażenia każdego nastolatka. Trudno się z nim rozstać nawet na lekcji, na przerwie staje się niezbędny. Może stać się niebezpieczny, gdy młody człowiek się od niego uzależni, ale kontrolowane używanie smartfona może ułatwić dostęp do wiedzy. - Jestem na profilu informatycznym, więc ludzie w naszej klasie bardzo często używają telefonów komórkowych w szkole, na przerwach, właściwie cały czas - przyznaje Wiktor Jaśniak, finalista olimpiady fizycznej z Zespołu Szkół nr 6 w Bydgoszczy.
To przywiązanie uczniów do smartfonów postanowiło wykorzystać Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty i zaproponowało młodym ludziom zrealizowanie 30-sekundowego filmu o tym, jak wspólnie spędzają czas i jak bezpiecznie korzystają z osiągnięć najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Konkurs adresowany jest nie tylko do uczniów, ale także do ich rodziców. - Szereg może być i bardzo dowcipnych, i poważnych sytuacji, w których telefon komórkowy ewidentnie szkodzi nam i szkodzi tym relacjom między rodzicami a uczniami - uważa Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.
Nagrodą w konkursie dla zwycięskiego zespołu jest wyjazd do jednego z centrów nauki w kraju i emisja spotu na antenie TVP3 Bydgoszcz. Tymczasem podczas uroczystej gali dyplomy i nagrody odebrali tegoroczni zdolni i pracowici laureaci i finaliści olimpiad i turniejów przedmiotowych. Historia jest moim hobby, więc była to dla mnie sama przyjemność, nawet nie musiałem za dużo siedzieć. Dużo pracowałem z mapą razem z moim opiekunem - Tomasz Hak, finalista olimpiady historycznej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu.
Zdobycie tytułu finalisty olimpiady zwalnia ze zdawania egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, ułatwia także przyjęcie na studia. Dlatego absolwenci bydgoskich szkół średnich wybierają najlepsze uczelnie z całego kraju i rzadko wracają do rodzinnego miasta. Urzędnicy kuratorium chcą ten trend odwrócić i przedstawiają młodym ludziom znane osoby, które odniosły sukces zawodowy mieszkając w Bydgoszczy. - Żeby wybierali kierunki na prestiżowych uczelniach w Polsce i za granicą, ale żeby z tym doświadczeniem, z wiedzą, z umiejętnościami, z przygotowaniem do życia w społeczeństwie, z innowacyjnością i kreatywnością, wracali do Bydgoszczy - mówi dyrektor wydziału rozwoju edukacji Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Gala dla finalistów i laureatów turniejów i olimpiad przedmiotowych z rejonu toruńskiego i włocławskiego odbędzie się w czwartek.