Czy pierwsza krzyżacka forteca stanęła w Starogrodzie niedaleko Chełmna? Sprawdzają to naukowcy z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Na wzgórzu zamkowym właśnie rozpoczęły się wykopaliska. Wszystko w ramach większego projektu, którego celem jest dokładne zbadanie lokalnych zamków krzyżackim.

Wybór miejsca na warownię nie może dziwić - to doskonały punkt obserwacyjny. Widok z Góry Zamkowej w Starogrodzie rozpościera się na całą okolicę. I to, że samego zamku nie widać nie oznacza wcale, że go tam nie ma. - Prawdopodobnie początki Starogrodu sięgają już 1232 roku, kiedy podczas wyprawy krzyżowej została założona pierwsza warownia - sugeruje dr Bogusz Wasik, Instytut Archeologii UMK w Toruniu.

Co mają potwierdzić badania archeologiczne. Te w Starogrodzie rozpoczęły się dwa tygodnie temu. Przed naukowcami jeszcze dużo pracy, ale pierwsze obiecujące wyniki już są. - Na razie przekopujemy się przez - mówiąc najprościej - zasypisko zamku z czasów nowożytnych. Zamek ten, po czasach krzyżackich, był siedzibą biskupów chełmińskich - dodaje dr Wasik.

Wzgórze dla mieszkańców ma ogromne znaczenie. To miejsce spotkań i kulturalnych imprez. Na temat góry zamkowej powstało nawet opowiadanie, do którego napisania inspiracją były dotąd nieznane prawdziwe dzieje zamku. Dlatego prowadzone tu badania cieszą. - Wiemy wiele i niewiele. Bardzo się cieszymy, że tutaj tak dzielnie działają archeolodzy, bo na pewno poszerzą naszą wiedzę - nie ukrywa Krystyna Iwańska, sołtys Starogrodu.

Do Starogrodu naukowcy przenieśli się z Unisławia, gdzie miesiąc temu zakończyli badania na górze zamkowej. Tam ziemia również skrywa średniowieczne, krzyżackie ruiny. - Udało nam się z dużą dozą prawdopodobieństwa zrekonstruować wygląd warowni. Był to budynek częściowo murowany, częściowo wykonany techniką szachulcową - tłumaczy Krzysztof Cackowski z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.

Prace w Starogrodzie potrwają do końca wakacji. Badania realizowane są w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. W ciągu trzech lat zbadanych zostanie pięć zamków krzyżackich, których historia nie jest jeszcze dobrze poznana. To, poza Unisławiem i Starogrodem, także zamek w Papowie Biskupim, Lipienku oraz warownia w Zamku Bierzgłowskim.