Kilkadziesiąt przypadków rocznie - takie są oficjalne statystyki, dotyczące wykrywania wirusa HIV w naszym regionie. Wakacje sprzyjają ryzykownym zachowaniom, dlatego specjaliści apelują o ostrożność i zachęcają do badań. Szacuje się że liczba nosicieli wirusa w całej Polsce może sięgać nawet 40 tys. osób.

"Nie brałem narkotyków, nie korzystałem z usług prostytutek i byłem wierny dziewczynie, oczywiście oprócz tego jednego razu" - tak mówi bohater filmu edukacyjnego "Miało być inaczej". I tak samo mówi wiele osób, odwleka decyzje o badaniu i zaklina rzeczywistość.

A przecież właśnie wystarczy to jedno ryzykowne zachowanie, by całkowicie zmienić życie. - Czyli co robić? Przede wszystkim się badać. Przede wszystkim unikać kontaktów seksualnych z przypadkowym partnerem, kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia – radzi dr n. med. Paweł Rajewski z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

Warto również rozmawiać o badaniach ze swoim partnerem. Duże ryzyko stanowią bowiem osoby nieświadome zakażenia. Z wirusem HIV można żyć wiele lat i nie zauważać objawów choroby. Pobranie krwi na obecność wirusa trwa zaledwie kilka minut. Badanie można wykonać w poniedziałki i środy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Są to badania bezpłatne, anonimowe i to, jak prowadzimy rozmowę z pacjentem, jest anonimowe. Jest pełna poufność zachowana, ponieważ te pytania dotyczą naszej bardzo delikatnej sfery życia. - informuje Wiesława Chudobińska-Kula z WSSE w Bydgoszczy. 

 W 2016 roku w regionie wykryto 35 przypadków zakażeń wirusem HIV i jedno zachorowanie na AIDS. We wcześniejszych latach wykrywalność wirusa kształtowała się na podobnym poziomie. W tym roku z badań skorzystało około 300 osób. - W tym roku jest zanotowanych w pierwszym półroczu 20 nowych zakażeń wirusem HIV. Na szczęście nie ma zachorowania na AIDS i nie ma zgonów. - dodaje Wiesława Chudobińska-Kula z WSSE w Bydgoszczy.

Porady oraz konsultacje na temat profilaktyki AIDS przeprowadzane są także telefonicznie. We Włocławku Polski Czerwony Krzyż uruchomił specjalną infolinię. - Młodzi ludzie nie raz nie wiedzą, co mają zrobić z takim problemem, do kogo się zgłosić. Wstydzą się. Przez ten telefon mogą być anonimowi, mogą po prostu powiedzieć, co czują, a my - jako oddział oraz specjalista - postaramy się pomóc - informuje Anita Górecka z Polskiego Czerwonego Krzyża we Włocławku.

Zadzwonić do specjalisty można w każdy wtorek od 15.15 do 16.15.

Projekt ”Nie daj szansy AIDS" współfinansowany jest przez samorząd Włocławka.