Bezpieczeństwo - to słowo było odmieniane w piątek w regionie przez wszystkie przypadki. W Chełmnie odbyły się wojewódzkie obchody święta policji. Do użytku oddano odnowioną komendę, w której w komfortowych warunkach pracować będzie 100 funkcjonariuszy. W uroczystościach wziął udział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Choć to zabytek, wyposażony jest w najnowocześniejsze technologie - tak prezentuje się teraz Komenda Powiatowa Policji w Chełmnie.- Nie odbiegamy od standardów europejskich. Na pewno zupełnie przyjemniej będzie przyjąć interesantów w nowowyremontowanym budynku - zaznacza asp. sztab. Gabriela Andrzejczyk z KPP w Chełmnie.

Obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Remont trwał dwa lata i pochłonął blisko 5 mln zł. 50 tys. przekazał starosta chełmiński. Reszta to fundusze policji, także pozyskane z Unii. To kolejna komenda w regionie, która została poddana całkowitemu liftingowi. - Policjanci nie pracują dla siebie. Pracują dla innych. Żeby mogli skutecznie zapewnić bezpieczeństwo innym, muszą mieć odpowiednie warunki do tego - podkreśla Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

9 mld zł - taką kwotę w najbliższych latach rząd zaplanował na modernizację policji i straży. Funkcjonariusze mają mieć nowoczesny sprzęt i więcej zarabiać, ale ma być to także służba mniej zbiurokratyzowana. Lepszemu kontaktowi z mieszkańcami służy m.in. aplikacja „Moja komenda”, w której szybko można odnaleźć dane i kontakt do najbliższej jednostki i dzielnicowego.

Podczas uroczystości w Chełmnie najlepsi z nich zostali wyróżnieni. Konkurs „Przyjazny dzielnicowy” w którym zgłoszeń dokonywali sami obywatele wygrali sierż. szt. Tomasz Żychowicz z Włocławka, mł. asp. Tomasz Kołodziejski z policji w Śliwicach oraz st. sierż. Dawid Kochmański z Wąbrzeźna. - Jak to się robi? Trzeba robić po prostu to, co się robi najlepiej. Jeżeli jest się dzielnicowym, trzeba po prostu nastawić się na służbę dla społeczeństwa - uważa st. sierż. Dawid Kochmański z KPP w Wąbrzeźnie.

W Święto Policji 1600 funkcjonariuszy otrzymało awanse na wyższe stopnie, a 130 policjantów medale za długoletnią służbę. "To wymagającą i trudna praca" mówił, dziękując funkcjonariuszom, komendant główny policji. - Tak, mam świadomość: nie jesteśmy doskonali. Popełniamy błędy, potykamy się. Ale potrafimy z tych błędów wyciągać wnioski. Wtedy kiedy trzeba, potrafimy wyciągać konsekwencje - zapewnia gen. Jarosław Szymczyk.

Wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem wykazali się 23 czerwca policjanci i strażacy podczas akcji ratowniczej 9-miesięcznego Tymona. Funkcjonariusze - podczas zabezpieczania miejsca innego wypadku - uratowali dziecko, które zakrztusiło się folią z butelki p Wszystko zarejestrowała kamera TVP3 Bydgoszcz. - To jest realna postawa służby. Tak mają postępować policjanci, funkcjonariusze straży pożarnej, straży granicznej. To jest właśnie służba - podkreśla minister Mariusz Błaszczak.

Im bliżej do miejsca zdarzenia, tym większe szanse na skuteczną interwencję, dlatego rząd przywraca zamknięte wcześniej posterunki. Jak zapewnia minister, powstają tam, gdzie jest niebezpiecznie i gdzie angażują się - także finansowo - samorządy. Do tej pory w kraju otwarto 50 nowych starych posterunków, na Kujawach i Pomorzu 6, a ma być ich 11. - Ostatnie niespełna dwa lata to bardzo dobry czas dla formacji, jaką jest policja - podsumowuje Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Jak zapowiada policja ani w miastach, ani w powiatach nie będzie taryfy ulgowej dla pijanych kierowców. Od 1 czerwca za spowodowanie wypadku śmiertelnego pod wpływem alkoholu grożą 2 lata więzienia bez możliwości zawieszenia kary. Trwają tez prace nad nowelizacją ustawy o strażach gminnych i miejskich. Fotoradary nie wrócą do strażników, ale może przejąć je państwo. - Jeżeli będzie taka potrzeba żeby w miejscu, które jest groźne, w którym dochodzi do wypadków, żeby fotoradar został ustawiony – on będzie ustawiany - podkreśla Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji.

Podczas Święta Policji policjanci z Chełmna otrzymali nowy sztandar. Za spokojną służbę modlili się z kolei podczas mszy świętej w chełmińskiej farze.