Najważniejsza drogowa inwestycja dla Inowrocławia na ukończeniu. W poniedziałek uroczyście otwarta zostanie obwodnica miasta. Budowa 19- kilometrowego odcinka zakończyła się dwa tygodnie przed terminem. Nowa trasa pozwoli kierowcom ominąć najbardziej ruchliwe ulice i odciążyć ruch w Inowrocławiu. Jednak przed jej otwarciem, zmotoryzowani muszą liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu. Wciąż też kierowcy czekają na budowę łącznika, by domknąć obwodnicę od strony Bydgoszczy. Na razie z nowej trasy skorzystają kierowcy jadący z Poznania do Torunia.

W weekend trwały ostatnie przygotowania: drogowcy prowadzili m.in. prace porządkowe. W poniedziałek nową trasą przejadą pierwsi kierowcy. - Jeżdżę po Polsce i przez miasto jechać a obwodnicą to nieporównywalna sprawa - nie kryje jeden z kierowców. - Będzie mniejsze obciążenie miasta, mniejszy ruch w mieście tych ciężarowych – dodaje inny inowrocławianin.

Na otwarcie obwodnicy Inowrocławia mieszkańcy czekają od lat. Kilkunastokilometrowy odcinek w ciągu drogi krajowej nr 15 i 25 wyprowadzi ruch z miasta i pozwoli ominąć najbardziej ruchliwe ulice w centrum. Skróci się przejazd na trasie od Poznania do Torunia. Budowa trasy rozpoczęła się w 2015, zakończyła przed czasem. - To są same zalety: zalety dla czystości powietrza - już jesteśmy bardzo dobrze notowani w kraju - jak i pod względem hałasu, bezpieczeństwa przejazdu, przechodzenia pieszych przez ulice w Inowrocławiu. Spadnie liczba kolizji, wypadków - wymienia Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

W ramach inwestycji wybudowanych zostało 19 km nowej trasy, powstały węzły drogowe Latkowo, Jacewo i Tupadły, przebudowane zostały drogi lokalne. Uroczyste otwarcie obwodnicy z udziałem m.in. wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita - w poniedziałek. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami i zmianą w organizacji ruchu. - W poniedziałek od 10.00 do 14.00 zostanie zamknięta droga powiatowa na trasie Marcinkowo-Inowrocław, natomiast najwięcej zmian kierowcy mogą spodziewać się w Markowicach. Tam całkowicie zostanie zamknięta droga nr 15 i 25, ruch od strony Poznania i z Inowrocławia będzie kierowany na obwodnicę - informuje Tomasz Okoński, rzecznik GDDKiA w Bydgoszczy.

Z takimi zmianami będą obowiązywały przez najbliższe miesiące. Utrudnienia są związane z budową dodatkowego węzła Markowice. Nad bezpieczeństwem w ruchu czuwać będzie policja i drogowcy. Obwodnica miasta to najważniejsza drogowa inwestycja dla Inowrocławia i jedna z ważniejszych dla regionu.

Teraz czas na dokończenie inwestycji. Ma powstać jeszcze 4- kilometrowy łącznik między Sławęcinkiem a Latkowem; tak, by z obwodnicy mogli skorzystać kierowcy jadący do i z Bydgoszczy. - Jeśli środki są zapewnione, Generalna Dyrekcja z tego, co wiem, przetarg rozstrzygnęła. Tam są jeszcze terminy dotyczące potencjalnych odwołań, potem podpisanie umowy i realizacja - mówi Piotr Król, poseł PiS, członek sejmowej komisji infrastruktury.

Łącznik ma powstać do 2019 roku. Łączny koszt obwodnicy i odcinka między Sławęcinkiem a Latkowem to blisko pół miliarda złotych.