Kierowcy wjechali na obwodnicę Inowrocławia. Po wielu latach oczekiwań, najważniejsza dla tej części regionu inwestycja została zrealizowana. Uroczyście otwarto w poniedziałek 19-kilometrowy odcinek trasy. Były radość i wzruszenie, oklaski i klaksony zadowolonych kierowców.

19 km nowej drogi, dwa pasy w każdą stronę, trzy węzły (Latkowo, Jacewo i Tupadły), wiadukty i przejścia dla zwierząt - tak wygląda najważniejsza inwestycja drogowa w powiecie inowrocławskim. - To jest przede wszystkim bezpieczeństwo, szybkość jazdy i komfort jazdy - podkreśla Krzysztof Kondraciuk, generalny dyrektor GDDKiA.

Ten komfort kierowcy mogli poczuć już kilkanaście minut po otwarciu drogi. 90 proc. trasy przebiega przez teren gminy Inowrocław. - Oddaliśmy prawie 200 ha ziemi, naszej dobrej kujawskiej; po to, żeby było bezpiecznie, komfortowo przy okazji, ale głównie, żeby było bezpiecznie - nie ukrywa Tadeusz Kacprzak, wójt gminy Inowrocław.

Bezpieczeństwo to jedna z korzyści, jakie daje budowa obwodnic. - Przyczynią się do lepszego skomunikowania miast i wyprowadzenia ruchu, co przyczyni się do poprawy jakości życia - zaznacza Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Najbardziej skorzystają na tym mieszkańcy Inowrocławia. Ryszard Brejza nie zabrał oficjalnie głosu podczas uroczystości. Ale podkreślał, że to jeden z ważniejszych dla niego dni. - Kilkanaście lat z naszego życia. Wzruszenie mnie ogarnia, nie ukrywam. Zaraz mi łzy polecą. To była ciężka droga i doczekanie finału to wielkie szczęście dla nas, inowrocławian - wyznaje prezydent Inowrocławia. - Obwodnica przyczyni się do rozwoju miasta - uważa Jarosław Gołębiewski, dyrektor GDDKiA w Bydgoszczy.

Realizacja inwestycji - co wielokrotnie podkreślano - przebiegała bardzo sprawnie. Dzięki współpracy udało się oddać trasę do użytku przed planowanym terminem.

Obwodnicą, niestety, nie dojedziemy prosto do Bydgoszczy - trzeba jeszcze wjechać do centrum miasta. To się jednak zmieni. Inwestycja będzie kontynuowana. Powstanie jeszcze 4-kilometrowy łącznik między Sławęcinkiem a Latkowem. - Ta obwodnica była realizowana w dwóch etapach. Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni uda się podpisać umowę na tzw. łącznik i to będzie kolejna inwestycja istotna dla tej ziemi - mówi Piotr Król, poseł PiS, członek sejmowej komisji infrastruktury.

Kolejne lata mają mijać pod znakiem... drogowych inwestycji. - Obwodnica jest ważna, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów. Musimy mieć skomunikowanie z autostradą A1, z powstającą trasą S5, trasą S10 - podkreśla Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Mieszkańcy Inowrocławia otwarcie obwodnicy będą mogli świętować podczas pikniku rodzinnego na terenie aeroklubu. W piątek 28 lipca wystąpi m.in. grupa Lady Pank.