To było spotkanie na szczycie. Młodzi przedsiębiorcy z całego kraju o swoich innowacyjnych projektach mogli wczoraj w Warszawie porozmawiać z brytyjską parą książęcą. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się także naukowcy z Torunia - twórcy edukacyjnej gry „Kalkulio”.

Nerwy nie dziwią, w końcu książęca para była na wyciągnięcie ręki. W napiętym grafiku księcia Williama i księżnej Kate znalazł się czas na spotkanie z młodymi przedsiębiorcami, m.in. z Torunia. Ich pomysły zostały docenione. - Były tam przede wszystkim firmy, które tworzą innowacje technologiczne związane ze zdrowiem, albo jakimś wpływem społecznym - opowiada Mirosław Manelski z zespołu Neurodio.

Stąd obecność toruńskiego zespołu Neurodio. Tworzą go: Karolina Finc, Łukasz Goraczewski i Mirosław Manelski. Ich naukowym dzieckiem jest "Kalkulio". To terapeutyczna gra dla dzieci mających problemy z nauką matematyki. Pokonanie kolejnych etapów gry nie jest w tym przypadku najważniejsze a granie w nią w ogóle. Ponieważ w trakcie stymulowane są obszary mózgu odpowiedzialne właśnie za umiejętności matematyczne. Przeprowadzone przez zespół badania potwierdziły poprawę niektórych funkcji poznawczych u najmłodszych. I o tym wszystkim Karolina, Łukasz i Mirek opowiedzieli książęcej parze. - To są normalni ludzie, tylko - mam wrażenie - w trochę innej sytuacji. Czuć oczywiście tą podniosłość, ale w rozmowie to są bardzo uprzejmi i interesujący ludzie - uważa Mirosław Manelski.

Z zainteresowaniem więc słuchali o polskich projektach. Celem spotkania, które odbyło się w warszawskim inkubatorze przedsiębiorczości The Heart Warsaw, była dyskusja na temat współpracy polskich i brytyjskich firm. - Chcieliśmy pokazać, że to jest produkt globalny, dostępny zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, czy w innym miejscu na świecie i możemy pomagać osobom niezależnie od długości czy szerokości geograficznej - wyjaśnia Mirosław Manelski.

W Polsce ich projekt już jest doceniany, czas na świat - z takimi ambasadorami wszystko możliwe.