Wzburzona woda, silny prąd i kilkaset metrów do pokonania. W Toruniu kilkudziesięciu śmiałków przepłynęło rzekę wpław. Oczywiście - pod nadzorem WOPR’u i przy zachowaniu wszystkich dostępnych środków ostrożności. Wyjątkowe wyzwanie to atrakcja ostatniego dnia Festiwalu Wisły.

Nie za pomocą wioseł czy silnika, a własnych rąk. W ten sposób Wisłę na oczach setek widzów, przepłynęło kilkudziesięciu śmiałków. - Bardzo dobrze nam się płynęło, woda ciepła, czysta przyjemność. Jeszcze ten widok na Wisłę, stare miasto, super - powiedział nam jeden z uczestników.

Różne motywacje, różne style pływania, jeden cel. Pokonać królową polskich rzek. - Byłam kiedyś wioślarką i wpadłam kiedyś do tej Wisły. Teraz chciałam wejść świadomie i wyjść z drugiej strony - zaznacza kolejna osoba.

Wyjątkową atrakcję dla odważnych w ramach festiwalu Wisły przygotowały toruńskie morsy. Mimo dużego wyzwania, chętnych nie brakowało. - Pierwsze założenie akcji było takie, że każdy będzie mógł przepłynąć Wisłę. Bardzo szybko się okazało że jednak tych chętnych będzie nawet za dużo i stąd właśnie te zapisy. Przepłynęło ok. 50 osób ostatecznie - mówi Piotr, toruńskie morsy.

A ile osób, tyle... sposobów na przygotowania. - Pływam co drugi dzień po trzy kilometry, pływam w nocnych maratonach, na otyliadzie po 12 kilometrów - powiedział nam kolejny z uczestników. - Ja się staram tak raz, dwa razy w tygodniu chodzić na basen i przepłynąć kilkadziesiąt basenów, żeby mieć tę formę jednak - mówi kolejna osoba.

I to właśnie miłość do sportu i rzeki była w tym przypadku kluczowa. Na całej trasie nietypowej konkurencji uczestnicy byli eskortowani przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, by każdy bezpiecznie dotarł na drugi brzeg. - Nabiera się szacunku do tego żywiołu, bo jest niesamowity. Wygląda spokojnie, z brzegu tego nie widać, i nagle jest taka niesamowita siła, która może wszystko z tobą zrobić - mówi kolejny z uczestników.

Samodzielne przepłynięcie rzeki było jedną z atrakcji ostatniego dnia festiwalu Wisły, który jest kulminacyjnym elementem tegorocznych obchodów roku Wisły.