Połamane lub wyrwane z korzeniami - po piątkowej nawałnicy przy drogach w regionie nadal leżą gałęzie i całe drzewa. Zarząd Dróg Wojewódzkich umożliwia mieszkańcom, w wyznaczonych miejscach, zbierania gałęzi oraz konarów na opał. Warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie i samodzielne uporządkowanie terenu, na którym znajduje się złamane drzewo.

- Tam, gdzie były nawałnice czyli, w miejscowości Żnin, Słębowo - na tym odcinku drogi wojewódzkiej 251 - oraz na terenie powiatu tucholskiego mogą mieszkańcy sobie te gałęzie i drzewo zabierać. Natomiast nie kłody. Wyraźnie chciałbym podkreślić, żeby nie zabierać kłód, ponieważ kłody są zabierane przez duży transport, który w tej chwili jeździ i to drzewo na bieżąco usuwa - informuje Sebastian Borowiak, zastępca dyrektora Zarządem Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Aby zabrać ze sobą gałęzie drzew, należy skontaktować się z ZDW telefonicznie (nr tel. 52 370 57 13) w godz. 7.00-15.00.

Od kilku dni możliwość zbierania konarów zalegających przy drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych mają m.in. mieszkańcy powiatu żnińskiego. Nie wolno jednak wywozić ich z Lasów Państwowych, parków i innych terenów zamkniętych. Należy także pamiętać, że usuwając drzewo leżące na poboczu, należy zachować szczególną ostrożność i zaopatrzyć się w kamizelki odblaskowe.