Ponad 120 policjantów oddziału prewencji z Bydgoszczy i Poznania zostało skierowanych na teren kujawsko-pomorskich powiatów, gdzie nawałnica sprzed kilku dni wyrządziła największe szkody. Funkcjonariusze przede wszystkim będą zapobiegać ewentualnym kradzieżom, ale też dbać o to, by mieszkańcy respektowali zakaz wstępu do lasu. W działaniach wspierają ich mundurowi z tamtejszych komend powiatowych, ale także strażnicy leśni.

Każdego dnia tereny, przez które przeszła przed tygodniem nawałnica, są objęte szczególnym policyjnym nadzorem. W piątek w pomoc mieszkańcom powiatów sępoleńskiego, tucholskiego i żnińskiego - a więc tam, gdzie wichura wyrządziła największe straty - zaangażowali się policjanci oddziału prewencji z Bydgoszczy, ale także ze stolicy Wielkopolski. Ponad 120 funkcjonariuszy będzie dbało o to, by nie dochodziło do przestępstw, głównie kradzieży powalonych drzew czy zniszczonych domostw.

Policjanci będą również przypominać okolicznym mieszkańcom i wszystkim, których spotkają na swojej drodzy, by respektowali zakaz wejścia do lasu. Na terenach tych bowiem nawałnica powaliła połacie drzew, ale są też i takie, które wymagają jeszcze wycięcia. Wiszące gałęzie czy konary zagrażają bezpieczeństwu.

Mundurowi będą także zwracać uwagę na zerwane lub uszkodzone i jeszcze niezabezpieczone linie energetyczne czy inne przedmioty, aby zapobiec potencjalnej tragedii.

Policjantów oddziałów prewencji z Bydgoszczy i Poznania wspierać będą oczywiście funkcjonariusze z miejscowych jednostek powiatowych.

W powiecie żnińskim w działania włączyli się także strażnicy leśni z Nadleśnictwa Gołąbek a w tucholskim - z Nadleśnictwa Tuchola.