Najlepsi modelarze kosmiczni na świecie rywalizują o tytuł mistrza starego kontynentu. Na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem trwają Mistrzostwa Europy FAI Modeli Kosmicznych 2017. W zawodach bierze udział prawie 260 uczestników z 16 krajów. Gościnnie w zawodach startuje ekipa Stanów Zjednoczonych.

Nawet ponad 3 km nad ziemię może wznieść się dobrze skonstruowany model rakiety. Manuel Maehl lata rakietą ze spadochronem. Największą przeszkodą dla zawodnika jest pogoda. - Nie jest źle, ale też nie za dobrze. Na wystartowanie jest kilka minut, a jest bardzo wietrzny dzień i trudno jest uzyskać dobrą wysokość i dobrać optymalny moment startu - przyznaje reprezentant Niemiec.

Model po locie spada na ziemię i zawodnik musi go znaleźć i ponownie przygotować do lotów. Uczestnicy muszą odpalić swoje rakiety trzy razy. - Jeszcze przy tym wietrze znaleźć tą rakietę jest bardzo trudno; tym bardziej, że mamy taki teren jak tutaj, gdzie są zarośnięte drzewa - zauważa Paweł Janisiewicz, opiekun reprezentacji Polski juniorów.

Makiety rakiet i rakietoszybowce sterowane zdalnie, to główne atrakcje mistrzostw, do obejrzenia w czwartek. Te latające cuda łączy jedno: sposób napędu.

Organizatorem Mistrzostw Europy FAI Modeli Kosmicznych 2017 jest Aeroklub Włocławski im. Stanisława Skarżyńskiego. Zawody potrwają do piątku.