Anna Wierzbowska (LOTTO Bydgostia) miała poważny wypadek podczas treningu na rowerze w okolicach Wałcza. Doznała skomplikowanego złamanie nogi, ma rozbita twarz i musi przejść operację. Uraz wyklucza ją z treningów na kilka miesięcy, tym samym bydgoska wioślarka, olimpijska z Rio, nie popłynie w czwórce bez sterniczki podczas wrześniowych mistrzostw świata.

O wypadku poinformowała w piątkowy ranek sama zawodniczka na portalu społecznościowym. Została potrącona przez busa, który "próbował wyprzedzać na podwójnej ciągłej i na skrzyżowaniu". Annie Wierzbowskiej towarzyszyła jej młodsza siostra, Maria, która natychmiast udzieliła jej pomocy. "Zachowała zimną krew. Kocham tę dziewczynę całym sercem" - napisała Anna na Instagramie.

Kadra polskich wioślarek przebywa obecnie na zgrupowaniu w Wałczu, gdzie zjechała z obozu z Zakopanem. - Z tego, co wiem, Anna miała zaraz po wypadku moment, kiedy nie wiedziała, gdzie jest, miała zaniki pamięci; jej kask był zresztą pęknięty. Ale zrobiono tomografię komputerową i nie wykryto żadnych wewnętrznych obrażeń głowy" - powiedział PAP Bogdan Gryczuk, dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Wioślarskie mistrzostwa świata odbędą się w dniach 24 września - 1 października w Sarasocie w Stanach Zjednoczonych. Anna Wierzbowska zapowiedziała, że na pewno w nich nie wystąpi. "Moja lewa noga jest zmiażdżona, mam też wiele bolesnych ran, ale żyję. Na pewno wrócę, obiecuję wam to" - dodała.

Siostry Wierzbowskie przed rokiem w igrzyskach olimpijskich w Rio zajęły 10. miejsce w dwójce bez sterniczki. W tym sezonie "wsiadły" do czwórki bez st. wraz z koleżankami klubowymi: brązową medalistką z Rio w czwórce podwójnej Moniką Ciaciuch oraz z Joanną Dittman. Osada walczy o awans na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Ta konkurencja zadebiutuje w programie olimpiady.

Trener kadry Jakub Urban zdecydował, że w "czwórce bez", która świetnie spisywała się w tym sezonie, zdobywając wicemistrzostwo Europy oraz drugie i trzecie miejsce w regatach Pucharu Świata w Belgradzie i Poznaniu, Annę Wierzbowską zastąpi Olga Michalkiewicz z AZS AWF Gorzów.