Dwa medale to dorobek polskich wioślarzy w zakończonych w niedzielę młodzieżowych mistrzostwach Europy. Złoto w Kruszwicy wywalczyła męska czwórka podwójna. W tej samej konkurencji na drugim stopniu podium stanęły kobiety.

Polska męska czwórka podwójna, w opinii ekspertów, była głównym kandydatem do złota. Osada,w której wiosłowali Marcin Sobieraj i Jakub Dominiczak LOTTO-Bydgostia oraz Dawid Pieniak i Mateusz Świętek nie zawiodła i pewnie triumfowała. - Nasze założenia były takie, żeby wyjść mocno ze startu - to nasza mocna strona. Trzymać się luźną jazdą czołówki, ewentualnie trochę z przodu i na końcówce przyspieszyć, co się udało. Duży zapas sił mieliśmy, by w końcówce odjechać -opowiada Marcin Sobieraj . To jest mój ostatni start w tej kategorii wiekowej. To ukoronowanie czterech lat ciężkiej pracy w reprezentacji młodzieżowej - dodaje Jakub Dominiczak.

Wcześniej ze srebra cieszyła się żeńska czwórka podwójna w składzie: Agnieszka Robaszkiewicz z AZS UMK Toruń, Joanna Śliwińska, Monika Sobieszek oraz Katarzyna Boruch. Polki przegrały jedynie z Rumunkami. - Zrealizowałyśmy to, co założyłyśmy z trenerem, czyli bardzo mocne wyjście ze startu i z każdym chwytem starałyśmy się zrobić sobie coraz większą przewagę nad przeciwniczkami i udało się to dowieźć do końca - przyznaje Agnieszka Robaszkiewicz.

W finałach A startowały jeszcze cztery polskie osady. Piąte miejsca zajęły: dwójka bez sterniczki, dwójka podwójna mężczyzn wagi lekkiej oraz męska ósemka. Szóstą pozycję wywalczyła dwójka podwójna kobiet wagi lekkiej.