W czterech szkołach w Nakle nad Notecią, Potulicach i Lubiewie po przejściu nawałnic konieczne były remonty. W robotach pomagali nauczyciele i rodzice. Dzięki ich pracy, w poniedziałek uczniowie usłyszą pierwszy dzwonek. W całym regionie nawałnica uszkodziła prawie 30 szkół.

W czasie sierpniowej nawałnicy deszcz zalał sale, zniszczył parkiet w holu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nakle nad Notecią. Dziś nie ma śladu po uszkodzeniach. W ciągu zaledwie trzech tygodni udało się wyremontować korytarze i aż dziewięć sal. - Bardzo był duży zakres prac, żeby zakończyć to przed rokiem szkolnym, pracowaliśmy po 12 godzin - opowiada Jan Zawadzki, pracownik ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią.

Pomimo, że w salach były nowe, plastikowe okna, deszczówka wdzierała się do sal przez szczeliny. Woda podniosła niemal 700 metrów kwadratowych dębowej podłogi. - W trakcie prac odkrywamy następne rzeczy uszkodzone. Tynki spadły, zalania, które się uwidaczniają, parkiety, które się podnoszą - przyznaje Halina Lubiszewska, dyrektor ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią

Remont już dobiega końca, trwa sprzątanie klas, osuszanie zawilgoconych ścian. W sobotę od 7.00 w pracach pomagali nauczyciele, pracownicy, ale i rodzice. - Nasza inicjatywa, nasze chęci. Nie możemy tylko brać. Chcemy też coś od siebie dać. Widzimy, ile nasze dzieci otrzymują od pani dyrektor i grona pedagogicznego - mówi Maria Palicka.

Część dzieci ostatnie dni wakacji spędziła na koloniach na zaproszenie prezydenta Kielc. W poniedziałek kolejni uczniowie pojadą na "zieloną szkołę" w okolice Sosnowca. - Dzieci będą tam uczęszczały na lekcje, ale też mają w harmonogramie mnóstwo atrakcji: zawody sportowe, basen, projekcje filmowe - przekazuje Dorota Ptak, pedagog ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią.

W Zespole Szkół nr 2 w Nakle remont przeciąga się. Robotnicy czekają na dostawę okien. W poniedziałek rozpoczną się lekcje, ale muszą być przeniesione do innych sal. - Klasy I-III będą dowożone na zajęcia do innego budynku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4. Klasy IV-VI będą uczyły się w salach, które oparły się nawałnicy i zostały oddane do użytku - informuje Andrzej Sobieszczański, dyrektor wydziału organizacyjnego Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

W szkołach w Potulicach i Lubiewie udało się zakończyć prace i tam również w poniedziałek rozpoczną się lekcje. Potrzebujący rodzice mogą starać się o zasiłki na zakup książek, pomocy naukowych i dofinansowania na zajęcia terapeutyczne.