Europejskie Dni Dziedzictwa oficjalnie rozpoczęte. To najważniejsze święto zabytków Starego Kontynentu. W ciągu dwóch wrześniowych weekendów dla mieszkańców regionu przygotowano wiele wydarzeń kulturalnych, turystycznych i edukacyjnych. Inauguracja odbyła się w zabytkowym Teatrze Letnim w Ciechocinku.

Kujawsko-Pomorskie jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów. Region przyciąga urokiem i spokojem. - Bardzo ładne są zabytki, bardzo ładnie utrzymane, a przede wszystkim jest czysto - ocenia jeden z turystów. - Toruń też bardzo ładny, w Chełmnie i w Nieszawie byliśmy w ubiegłym roku - dodaje inny.

Region ma się czym chwalić. Toruńska gotycka starówka, grudziądzka cytadela czy zabytkowy dwór w Kłóbce - to tylko niektóre z wielu pereł Pomorza i Kujaw. Jedne są znane na całym świecie, o innych wiedzą nieliczni. Europejskie Dni Dziedzictwa mają promować regionalne bogactwo. - Nie zabytki Paryża czy Barcelony ale zabytki w Toruniu, w Ciechocinku, w Bydgoszczy, w Golubiu-Dobrzyniu - tam są skarby, a czasami mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, co obok nich się znajduje - przekonuje Jerzy Janczarski, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Regionalne obchody europejskiego święta zabytków zainaugurowano w Ciechocinku. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Jedno z najpopularniejszych polskich uzdrowisk może poszczycić się wieloma pięknymi obiektami. Jednym z nich jest wzniesiony w 1890 roku teatr letni, w którym spotkali się w sobotę znawcy i miłośnicy zabytków.

Podczas inauguracji uhonorowano laureatów konkursu „Dziedzictwo Wieków”, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski. Wyróżnienia otrzymały osoby, dla których praca nad zabytkami jest nie tylko pracą, ale także pasją. Wśród nich znaleźli się m.in. autorzy projektu modernizacji zabytkowej kamienicy na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. - Od wojny do początku lat 20. funkcjonowała tam szkoła muzyczna i to też jest hołd dla tej tradycji - mówi Jerzy Bańkowski, właściciel kamienicy.

Specjaliści podkreślali, że zabytki są wizytówką regionu, a dzięki pracom konserwatorskim odzyskują dawny blask. Często wiąże się to z dużymi kosztami, ale samorządy coraz chętniej inwestują w odbudowę architektonicznych skarbów. Ogromnym wsparciem są także dofinansowania z Unii Europejskiej. - Udało nam się ocalić od dewastacji wiele obiektów, zarówno kościelnych jak i świeckich. Praktycznie w każdej miejscowości naszego województwa widać, jak bardzo te pieniądze były potrzebne - podsumowuje Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa.

W ramach Regionalnych Dni Dziedzictwa, do 17 września przygotowano kilkadziesiąt wydarzeń wśród nich wystawy malarskie i fotograficzne, wykłady, festiwale archeologiczne i zwiedzanie zabytków.