10 września 1939 roku, w wyniku akcji zwanej "Sonderaktion", w ciągu dwóch godzin zginęło wielu bydgoszczan. Na samym Szwederowie śmierć z rąk żołnierzu Wehrmachtu, policji i żandarmerii poniosło około 60 osób. Ginęli w mieszkaniach, na podwórkach, w ogrodach i na ulicach miasta. Zabijano ich bez sądu, tylko dlatego, że byli Polakami. Mieszkańcy Szwederowa uczcili ofiary w 8. Biegu Pamięci i Męczeństwa.

- Ku pamięci temu, żeby wszyscy pamiętali, rzadko takie biegi się zdarzają, myślę, że to się przyda po prostu, pamiętać o tym wszystkim co tutaj mamy, bardzo fajny bieg - mówi Przemysław Włodarski, uczestnik biegu.

- Ten okropny mord, którego dokonali Niemcy na ludziach wychodzących z kościoła powinien być pamiętany i powinien być czczony, czasy się zmieniają i myślę że wybór takiej formy uczczenia tej rocznicy poprzez bieg w którym biorą udział praktycznie wszystkie pokolenia bydgoszczan to jest naprawdę świetny pomysł - zaznacza Zbigniew Ostrowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Chcemy to preferować do końca świata i jeden dzień dłużej, żeby zachować pamięć po nich, żeby młodzież która jest na Szwederowie, w szkołach Szwederowa żeby pamiętała o tym, żeby przekazywała swoim potomnym, żeby nigdy nie zanikło to, bo to była historia warta żeby to przekazać, a ludzie którzy zginęli, zginęli za naszą ojczyznę - dodaje Bogusław Aleksander Deja z Rady Osiedla Szwederowo .