Niewielka parafia i ogromne wyróżnienie: w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w podbydgoskim Żołędowie zaprezentowano relikwie św. Huberta. Fragment kości odnaleziono w Holandii, następnie został on przekazany polskim duchownym. Kościół w Żołędowie to pierwsza parafia w Polsce, w której znajdują się relikwie patrona myśliwych i leśników.

Jego życie było świadectwem przemiany i wiary w Boga. Św. Hubert jako młodzieniec miał ujrzeć jelenia z jaśniejącym w porożu krzyżem. Usłyszał również głos, który nakazał mu zwrócić się ku Bogu. Rozdał majątek ubogim i przyjął święcenia. - Kiedy umarł, od razu rozpoczął się jego kult, szukali umocnienia i stał się bardzo popularnym świętym - wyjaśnia ks. Ryszard Pruczkowski.

Kult świętego Huberta sięga XVIII wieku. Jest uznawany za patrona leśników i myśliwych, którzy od wieków proszą go o wstawiennictwo. - Co jest ważnego w postaci świętego Huberta to, że opiekuje się myśliwymi i jeźdźcami. Ten człowiek bardzo się zmienił i czynił dobro ludziom - dodaje Krzysztof Sztajnborn z Nadleśnictwa Żołędowo.

O jego dokonaniach mają przypominać relikwie. Fragment kości św. Huberta został odnaleziony w Holandii. Następnie relikwie zostały przekazane polskim duchownym podczas pielgrzymki do Belgii, skąd trafiły do parafii w Żołędowie. - Zostały tutaj przywiezione. Prawie 1300 kilometrów jechaliśmy w jedną i w drugą stronę, a teraz święty będzie towarzyszył naszej parafii - cieszy się ks. Jarosław Kubiak, proboszcz parafii w Żołędowie.

Z tej okazji odprawiono uroczystą mszę świętą, w której uczestniczyli myśliwi, leśnicy i mieszkańcy. Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie to pierwsza parafia w Polsce, w której umieszczone zostały relikwie świętego pierwszego stopnia. - To jest wyróżnienie dla parafii, a szczególnie w takiej małej miejscowości - uważa parafianin Adam Grabowski.

W tradycji, 3 listopada to dzień św. Huberta. Z okazji tego święta odbywały się polowania, poprzedzane mszą w intencji myśliwych. Do dziś organizowany jest tradycyjny Hubertus, w tym roku regionalne święto odbędzie się 1 października w Inowrocławiu. - Gospodarzami będzie 14 kół powiatu inowrocławskiego. Rozpoczniemy mszą o 11.00, będzie dużo atrakcji - informuje Aleksandra Szulc z Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy.

Oprócz uroczystej mszy świętej, w parku solankowym zaplanowano m.in. przemarsz kół łowieckich i piknik dla mieszkańców.