W Wietrzychowicach niedaleko Izbicy Kujawskiej odbył się 10. Festyn Archeologiczny „'Wehikuł czasu". Uczestnicy imprezy cofnęli się do epoki kamienia gładzonego.

Ceramika, tkaniny czy narzędzia sprzed ponad 5 tys. lat. Wszystko to w otoczeniu megalitycznych grobowców nazywanych kujawskimi piramidami. W niedzielę zabytkowe przedmioty można było dotknąć i poznać ich historię. - Większość z nich pochodziła ze stanowisk stworzonych, gdzie mieszkali rolnicy, którzy przybyli na ziemie polskie prawdopodobnie z południa - wyjaśnia Magdalena Kozicka Instytut Archeologii UMK. Swoje zbiory zaprezentowali pasjonaci historii z całej Polski. Były pokazy krzemieniarstwa, obróbka narzędzi i broni, ale też warsztaty wytwarzania dziegciu. - Spotykamy się tutaj, żeby pokazać, jak w tamtych czasach żyli ludzie, jakimi przedmiotami się posługiwali ludzie, jak sobie radzili w życiu codziennym - opowiada Barbara Lewandowska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy Kujawskiej. Festyn archeologiczny w Wietrzychowicach organizowany jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

"Dobra gospodyni ma zawsze pełno w skrzyni" - to hasło festynu folklorystycznego, który odbył się w skansenie w Kłóbce. - Pokazujemy dawne sposoby przygotowywania zapasów na zimę. Temu są poświęcone zajęcia domowe i gospodarcze - mówi Beata Wąsik z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. I tak np. można było nauczyć się lepienia garnków czy przygotowywania ciasta na podpłomyki. Bardziej odważni mogli pomóc kujawskim gospodarzom w deptaniu kapusty. - Na bosaka i właśnie w beczce. Większe bywały te beczki, ale tak właśnie wyglądało tradycyjne deptanie kapusty - przyznaje Jacek Kosmalski. Festyn w Kłóbce uświetniły występy kujawskich zespołów ludowych.

Swojskie jadło, warsztaty kulinarne i muzyka disco polo - tak wyglądały dożynki gminno-parafialne połączone z festiwalem kuchni kujawskiej w Lubrańcu. Impreza odbyła się na stadionie miejskim. Swoje wyroby zaprezentowały koła gospodyń wiejskich. Można było spróbować tradycyjnej czerniny czy domowego smalcu. Warsztaty kulinarne były połączone z wykładami dotyczącymi przenikania się kuchni różnych regionów.