Ponad 350 kapelanów pełni posługę w Duszpasterstwie Strażaków PSP i OSP w Polsce. Wspierają duchowo strażaków w ich pracy, jak również ofiary wypadków i klęsk żywiołowych. Przy okazji corocznych rekolekcji odwiedzają i poznają przedsiębiorstwa, które dla strażaków mogą być potencjalnymi partnerami w podnoszeniu bezpieczeństwa służby. W tym roku jest to producent pojazdów szynowych, bydgoska PESA.

- W tym roku mamy rekolekcje w Biskupinie, dwa lata temu mieliśmy w Częstochowie, wcześniej w Krakowie. Każdego roku to inne miejsce w kraju, dzięki temu każdy z kapelanów z całego kraju ma okazję, żeby poznawać kraj i te szczególności, które przynależą do każdego rejonu - wyjaśnia ks. st. bryg. dr Jan Krynicki, kapelan krajowy strażaków.

- Ja liczę na to, że ta ekipa strażaków wracając do swoich jednostek macierzystych, będzie opowiadała, jakie pojazdy widzieli, a nie będę ukrywał, że są to akurat ochotnicy, się cieszą bardzo dużym szacunkiem i władze lokalne często ich słuchają, więc może to się przełoży na kolejne zamówienia - przyznaje Zenon Duszyński z firmy Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.