Rondo - to kolejne zadanie na placu budowy drugiego etapu Trasy Uniwersyteckiej w Bydgoszczy. Powstanie u zbiegu ulic Ujejskiego i Karpackiej. Prace się rozpoczęły mimo, że w pobliżu nadal działa tartak.

W firmie przy ul. Ujejskiego duży ruch, na placu stosy drewna. W sprawie tartaku została wydana decyzja wywłaszczająca. Właściciel utrzymuje, że nie ma gdzie przenieść prowadzonej działalności. - Nie otrzymaliśmy ani złotówki, nawet nie ma wizji wydania decyzji odszkodowawczej, więc nie mamy za co się przenieść i musimy gdzieś pracować i za coś żyć, czyli budowa ronda się zaczyna a tu firma pracuje, a firma pracuje i powiedziałbym nieskromnie, że się rozwija - przyznaje Krzysztof Pietrzak, właściciel Tartaku Bydgoszcz Sp. z o.o.

W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie ma być rozpatrywana skarga na decyzję wywłaszczeniową. Właściciel tartaku jest przekonany, że zostanie uchylona. - Może być skarga uchylona, jeśli sąd musi dopatrzeć się naruszenia prawa i to takiego naruszenia, które miało na wynik sprawy albo zdecydowanie mogło mieć wpływ na wynik sprawy - informuje Joanna Kube, rzecznik prasowy WSA w Warszawie.

Rozstrzygnięcie sądowe nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Drogowcy twierdzą, że sprawa tartaku nie zakłóci prowadzonych robót. - Budowa się toczy. To jest najważniejsze, że budowa się toczy bez żadnych przerw, ponieważ zakres robót przy przedłużeniu Trasy Uniwersyteckiej jest tak potężny, że to jedno miejsce nie odgrywa jakiejś większej, znaczącej roli - zaznacza Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Na utrudnienia jednak powinni się przygotować kierowcy. Drogowcy apelują szczególnie do mieszkańców południowej części Wzgórza Wolności o korzystanie z ulic Tucholskiej i Sokolej. Jednocześnie zmieniona została trasa linii autobusowej nr 66 (z Ronda Jagiellonów jedzie Kujawską, potem Jana Pawła II, Glinki, Cmentarną, do Wąbrzeskiej i z powrotem).

Budowane rondo ma połączyć południowy odcinek Trasy Uniwersyteckiej z północną jezdnią al. Jana Pawła II. Do ronda podłączona będzie ul. Karpacka i zachodnia część ul. Ujejskiego. Dzięki temu mieszkańcy Wzgórza Wolności będą mieli po zakończeniu inwestycji łatwy dostęp do nowego węzła drogowego. Przejazd nad ul. Jana Pawła II będzie odbywał się natomiast wiaduktem.