Wszystkie szpitale I, II, III stopnia i szpitale pediatryczne od 1 października będą miały ustawowy obowiązek realizacji świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wiadomo już, jaka lecznica zajmie się pacjentami w stolicy Kujaw.

- Na mocy ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczenia nocne i świąteczne przekazane zostały do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. MZOZ był gotowy kontynuować kontrakt na nocna i świąteczna opiekę, i w tym zakresie zwracaliśmy się do NFZ- informuje Arkadiusz Nowodworski, prezes Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Włocławku.

- Zgodnie ze zmiana ustawy, która wprowadziła system podstawowego szpitalnego zabezpieczanie świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieć szpitali), wszystkie szpitale I, II, III stopnia i szpitale pediatryczne od 1 października będą miały ustawowy obowiązek realizacji świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pacjent będzie miał świadomość, że trafiając nocą lub w święta do szpitala, nie zostanie odesłany - wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.