W maju 1940 roku NKWD dokonało w Miednoje mordu m.in. na polskich policjantach. Bydgoskie uroczystości, upamiętniające to tragiczne wydarzenie II wojny światowej, odbyły się na płycie Starego Rynku, gdzie delegacje złożyły kwiaty przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Wcześniej w intencji pomordowanych odprawiona została uroczysta msza święta w katedrze.

- Ofiarami tej zbrodni stali się oficerowie, podoficerowie i posterunkowi Polskiej Policji Państwowej. W Twerze zamordowano około 6 tys. policjantów, przez co Miednoje stało się największa polską nekropolią w dawnym imperium sowieckim - przypomina ks. Stanisław Kotowski, wojewódzki kapelan policji.

- Pamięć naszej historii, przypominanie o tej tragicznej karcie, ale też o tym, że polscy policjanci stali na straży porządku i ojczyzny, jest ważne. Dla nas związkowców i policjantów jest zaszczytem móc uczestniczyć w takiej uroczystości - przyznaje podinsp. Piotr Kujawa z NSZZ Policjantów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Klasy mundurowe to jest narybek - że tak powiem – policji. Nie tak dawno przyjmowaliśmy 43 poborowych do policji. Przypomnę że nasz garnizon w Kujawsko-Pomorskiem liczy ponad 4,8 tys. policjantów - podkreśla Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

- Właśnie historia mnie interesuje oraz ogólnie pojęty mundur: wojsko, policja, straż pożarna – wszystko - zdradza Kacper Woźnica z ZSP nr 1 im. Jana Pawła II z Inowrocławia.