Blisko 9 mln zł dofinansowania na remonty i budowę lokalnych dróg. Drugie tyle dopłacą samorządy. Dzięki rządowemu wsparciu, poprawi się stan nawierzchni m.in. w gminach Płużnica, Świecie nad Osą czy Jabłonowo Pomorskie. Wojewoda kujawsko-pomorski podpisał w Bydgoszczy kolejne umowy w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.

Wąskie, dziurawe i niebezpieczne - po takich drogach wciąż podróżują mieszkańcy regionu. W gminie Płużnica do utwardzenia jest jeszcze około 50 km dróg. Na razie z tej transzy rządowego wsparcia na inwestycje drogowe trafi tu około 700 tys. zł, drugie tyle samorząd musi wydać z gminnej kasy. Pieniądze przeznaczone zostaną na przebudowę drogi, która przebiega przez Wieldządz i łączy dwie drogi powiatowe. - Jesteśmy w trakcie wykonywania prac. Firma już weszła na budowę i przygotowuje teraz teren, wkrótce asfalt będzie wykonany. Planujemy do końca września, że ta droga będzie już oddana do użytku - informuje Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica.

Samorządy chętnie sięgają po rządowe dofinansowanie, a współpraca między rządem a samorządami rozwija się coraz lepiej. W tym roku do podziału między samorządy gminne i powiaty jest 48 mln zł. - Te środki, które przeznaczamy w ramach środków Ministerstwa Infrastruktury na wsparcie dróg powiatowych i gminnych, są bardzo przez samorządy oczekiwane. My się również cieszymy, że te środki płyną do naszego województwa, ponieważ decydują o zrównoważonym rozwoju - wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Tego oczekują od nas mieszkańcy wsi. I tam, gdzie są dobre drogi, tam jest lokalizacja firm, tam się wszystko rozwija, tam się tworzą nowe miejsca pracy - podkreśla Józef Łyczak, senator PiS.

To już ostatnia w tym roku transza rządowego wsparcia. Program ma być kontynuowany także w przyszłym roku.