Kilkanaście uczelni wyższych z całego kraju, doradcy zawodowi i pełna informacja o nowych i ciekawych kierunkach nauczania. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy wraz z portalem Perspektywy zorganizował "Salon Maturzystów". To kampania edukacyjna, na której przyszli maturzyści mogą zapoznać się z ofertą uczelni, tych w regionie jak również z innych miast akademickich. To także okazja by dowiedzieć się wszystkiego o egzaminie maturalnym. "Salon Maturzystów" pomaga zaplanować edukacyjną przyszłość.

Jeszcze student, a już ma konkretną wizję, jak powinno wyglądać serce Bydgoszczy: Michał Kowalski stworzył koncepcję zabudowy zachodniej pierzei wraz z zagospodarowaniem płyty Starego Rynku. Jego projekt łączy historię miasta, jego tradycje z nowoczesnością. To premierowy pokaz koncepcji - student V roku architektury na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym tak widzi swoje miasto. - Czyli XVII-wieczny polski barok chociażby w centralnej strefie memorialnej oraz w pozostałej części XIX-wiecznej - niemiecka secesja, która też jest dumą Bydgoszczy - opowiada Michał Kowalski.

Uczelnia też jest dumna, bo kształci twórczych, młodych architektów. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy czeka na zdolnych uczniów. Organizuje dla nich również salon maturzystów, by mogli zapoznać się ofertą uczelni w regionie, ale także z kilkunastu innych miast akademickich. Tu zdobędą informacje o kierunkach studiów. - Oni we wrześniu muszą się zdeklarować, jakie przedmioty będą zdawali, więc ten „Salon Maturzysty” daje im szansę, że zobaczą, jakie potencjalne kierunki będą dla nich atrakcyjne - podkreśla dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP.

Warunki przyjęcia na studia, perspektywy zatrudnienia, czy konsultacje doradców zawodowych - wszystko w jednym miejscu. - Tutaj łatwiej sie rozeznać. W internecie wszystkiego nie ma, wszystko jest podkoloryzowane, a tutaj można normalnie porozmawiać i zobaczyć, jak to naprawdę wygląda - uważa Mateusz Moczadło, uczeń z Grudziądza. - Młodzi patrzą na zarobki, na przyszłość, żeby była praca, więc liczą się te techniczne kierunki: inżynieria, mechanika, robotyka - mówi Michał Olbanowski, uczeń z Grudziądza. - Miałem dużo zapytań o kierunki tradycyjne techniczne, takie jak budownictwo, informatyka, automatyka, robotyka - zdradza Marcin Gregorczyk z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie.

Uczelnie w regionie mogą pochwalić się bogatą ofertą kształcenia, nie trzeba wyjeżdżać daleko. Współorganizator „Salonu Maturzystów” - portal Perspektywy - dostrzega jednak potrzebę promocji uczelni za granicą. - Co należałoby poprawić? Na pewno słaba stroną jest umiędzynarodowienie. Jeszcze zbyt mało studentów zagranicznych przyjeżdża do Bydgoszczy i w ogóle do regionu - ocenia Anna Wdowińska z Perspektyw.

Przyszli maturzyści mogli też spotkać się z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku i dowiedzieć się wszystkiego, co ważne o przyszłorocznej maturze. Zmian nie będzie, ale warto przyłożyć się do matematyki. Poziom zdawalności jest ciągle niski. - Nie wystarczy samo słuchanie i uczestnictwo w lekcji. Trzeba odrabiać prace domowe, trzeba wykonywać ćwiczenia dodatkowe które dają nauczyciele - Irena Łaguna, dyrektor OKE w Gdańsku.

”Salon Maturzystów” to największa w Polsce kampania edukacyjno-informacyjna, która co roku we wrześniu odbywa się w największych ośrodkach akademickich.