To jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Cukrzyca atakuje coraz młodszych, nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Do zdrowego stylu życia zachęcali w sobotę w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiego Sympozjum Diabetologicznego połączonego z Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości. Jak podkreślają eksperci, zamiast leczyć cukrzycę, lepiej jej zapobiegać.

Dla Barbary Pawlak to już 30. rok zmagań z chorobą. Po "40" kobietę zaczęły bardzo boleć nogi, co wiązała z częstym chodzeniem po szkole, gdzie była zastępcą dyrektora. Wizyta u lekarza nie pozostawiła złudzeń. - Były te cukry podwyższone. Najpierw byłam leczona tabletkami, potem przeszłam na insulinę. W tej chwili jestem na trzech dawkach podstawowych tej krótko działającej i raz dziennie długo działającej - opowiada.

Lekarze zdiagnozowali chorobę, nie wskazując na jej przyczyny. Te, jak tłumaczą specjaliści, mogą być różne: od uwarunkowań genetycznych po otyłość. - Jeśli jest cukrzyca w rodzinie, to ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II jest znacznie większe, ale są elementy, które są zależne od nas, a więc ten klasyczny prozdrowotny styl życia - wyjaśnia prof. Czesław Wójcikowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tymczasem wśród 3,5 mln Polaków chorujących na cukrzycę, znaczna większość to ludzie otyli. Niepokojąco rośnie też liczba dzieci z nadwagą. - W tej chwili to jest smartfon. To są gry. To jest szybkie jedzenie fast foodów. Jest zupełnie inne zachowanie tych dzieci - opisuje sytuację prof. Irena Ponikowska z Katedry Balneologii Collegium Medicum UMK.

Jak wynika z badań, tylko 10 proc. otyłych dzieci nie ma problemu z wagą w życiu dorosłym, dlatego eksperci zalecają aktywność fizyczną. Radzą też unikać produktów takich jak chipsy czy wysoko słodzone napoje, bo jedzenie ich nie tylko sprzyja nadwadze, ale i uzależnia. - Okazuje się, że te osoby rozwijają uzależnienie w ten sam sposób jak osoby z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych leków, czy narkotyków, czy alkoholu i leczenie w związku z tym powinno być zupełnie inne - dodaje prof. Alina Borkowska z Katedry Neuropsychologii Klinicznej Collegium Medicum UMK.

Otyłość widziana jako uzależnienie od jedzenia to nowy nurt, o którym dyskutowano podczas sympozjum w Toruniu. Lekarze z różnych dziedzin rozmawiali też o tym, jak skutecznie leczyć cukrzyków. - Cukrzyca wymaga kompleksowego podejścia i to złożonego i to skupionego nie tylko na samej diabetologii, nie tylko na wyrównania cukru, ale też na powikłaniach po cukrzycowych, głownie związanych z problemami sercowo-naczyniowymi, bo to jest główny problem tych pacjentów - przestrzega dr hab. Jacek Budzyński z Katedry Chorób Naczyń Collegium Medicum UMK.

Forum towarzyszyła wystawa sprzętów, które mogą pomóc diabetykom w przygotowaniu zbilansowanej diety czy kontroli poziomu cukru. Jak podkreślają sami pacjenci, nic nie zastąpi żywieniowej dyscypliny. - Trzeba zwracać przede wszystkim uwagę na dietę, wszystko mierzyć ważyć itp. Można wszystko, ale w małych ilościach. No i nie wolno cukrów prostych - radzi Barbara Pawlak, chorująca na cukrzycę.