13-22 października

Sezon 2017/2018 to podjęcie się przez Teatr organizacji wcześniej odwołanego Festiwalu Prapremier, który jest jednym z kluczowych teatralnych wydarzeń zarówno dla bydgoszczan jak i w skali całego kraju. Najbliższa edycja o przekornej nazwie "Prapremiery Nie/chciane" narodziła się z chęci pokazania na scenie tego, co często teatr publiczny odrzuca w swoim repertuarze, a czego widzowie oczekują.

Przewodni motyw – "nie/chcenie" – będzie ujęty w dwóch znaczeniach: po pierwsze - poprzez prezentowanie niedocenianych i wypieranych gatunków takich jak kabaret (warszawska grupa Pożar w burdelu), teatr ruchu (spektakl powstały przy wsparciu Instytutu Grotowskiego – „Witaj w moim domu…”), teatr dla „najnajów” („Elementarz” Michała Zadary), spektakl muzyczny wykorzystujący muzykę disco-polo („Disco Solski” Łukasza Fijała) czy teatr amatorski („Narodowe czytanie Rejsu” produkcji Teatru im. Słowackiego w Krakowie). Po drugie - motyw nie/chcenia przedstawimy również jako konkretne opowieści o byciu wykluczonym („Kopciuszek” Anny Smolar) i wykluczaniu („Będzie Pani zadowolona...” Agaty Dudy-Gracz, „Wściekłość” Mai Kleczewskiej, „Harper” Grzegorza Wiśniewskiego, ). Finałem, który zwieńczy Festiwal będzie spektakl Jana Klaty pt. „Wesele”.

Nadchodzące Prapremiery, ujmowane przez Teatr jako święto teatru, przez bogactwo proponowanych stylów, tematów i form spektakli, będą miały charakter przeglądu.

Szczegóły na stronie Festiwalu Prapremier