Osoby niewidome i niedowidzące na co dzień napotykają wiele problemów. W ciemności nawet domowe czynności stają się trudne, a co dopiero praca czy poruszanie się po mieście. 15 października obchodzony jest „Międzynarodowy dzień niewidomych”. Z tej okazji w Grudziądzu zorganizowano uroczystość, podczas której rozmawiano o trudnościach, ale też wręczono wyróżnienia osobom łamiącym bariery.

Problemy... dosłownie na każdym kroku. Osoby niewidome i niedowidzące z trudami codzienności muszą zmagać się nawet podczas zwykłego spaceru. Kłopoty mogą sprawić także domowe czynności. - Człowiek musi wstać, umyć się i zrobić sobie śniadanko sam, bo człowiek może przecież mieszkać sam. Nie zawsze jest osoba, która nam we wszystkim pomaga. To też nie jest dobre, bo my osoby niewidzące i słabowidzące musimy się jakoś dostosowywać do środowiska - wyznaje Daniela Błach.

I właśnie w tym od niemal 70 lat pomaga Polski Związek Niewidomych. W Kujawsko-Pomorskiem jest kilkanaście lokalnych oddziałów związku, a tylko w Grudziądzu należy do niego około 150 osób. Lokalne koło organizuje szkolenia i rehabilitację dla osób, które straciły wzrok. Pomaga też walczyć o prawa niewidomych. - Nagłośnienia się już w nowych autobusach pojawiają, jest coraz lepiej. I mogę powiedzieć tak, że wszelkie uwagi, które zgłaszamy do urzędu miasta, są - nie od razu, bo to niemożliwe - ale po pewnym czasie realizowane - przyznaje Krystyna Kaczorowska, prezes koła PZN w Grudziądzu.

Przedstawiciele związku podkreślają, że nadal pozostaje wiele kwestii, które można poprawić. - Jest duży postęp, ale jest jeszcze wiele rzeczy to zrobienia, często bez wielkich nakładów inwestycyjnych. Czasem wystarczy odpowiednim kontrastem zaznaczyć początek i koniec schodów; czasami, jak jest sygnalizacja, wystarczy do tego dołożyć dźwięk - uważa Zbigniew Terpiłowski, prezes okręgu kujawsko-pomorskiego PZN.

15 października przypada „Dzień białej laski” - międzynarodowe święto osób niewidomych. Z tej okazji w Grudziądzu zorganizowano specjalną uroczystość, podczas podziękowano osobom, które pomagają rozwiązywać codzienne problemy osób niewidomych. Wicewojewoda kujawsko-pomorski wręczył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy srebrny krzyż zasługi Romanowi Niedziałkowskiemu. Podkreślił, że to wyraz ważnej pracy dla regionalnej społeczności osób niewidomych. - W Kujawsko-Pomorskiem to środowisko - i samych niewidomych, i osób, które im pomagają w ich problemach życiowych - jest dość dobrze zorganizowane. To jest jedno z 16 kół - grudziądzkie koło - zauważa Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

W całej Polsce jest ok. 100 tys. osób niewidzących i niedowidzących.