13-21 października

Już po raz 23. w Toruniu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. W jego ramach widzowie obejrzą 19 spektakli lalkowych adresowanych do dzieci i dorosłych. Autorzy najlepszego przedstawienia dla dzieci otrzymają nagrodę marszałka Piotra Całbeckiego. Przyzna ją jury złożone z uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa.

Pierwsze festiwalowe spektakle już w piątek 13 października). Dzień później (o godz. 16.45) sprzed Teatru Baj Pomorski ulicami toruńskiej Starówki tradycyjnie przemaszeruje korowód teatralny złożony z bohaterów bajek.

Festiwalowe przedstawienia zaprezentują artyści polskich teatrów i szkół lalkowych oraz pięć grup zagranicznych (z Czech, Słowacji, Niemiec, Rosji i Grecji). Nowością tegorocznego festiwalu jest "Dzień dla najnajów”, czyli jeden dzień festiwalowy poświęcony najmłodszej publiczności (20 października). Oprócz dwóch spektakli dla dzieci ("Trzy baśnie dla łotrów” Divadlo Radost Brno z Czech oraz "Blisko” Centrum Sztuki Dziecka z Poznania) odbędą się też warsztaty przybliżające dzieciom i młodzieży kierunki w sztuce współczesnej.

Nieco starsza publiczność obejrzy w tym roku m.in. "Dziady. Noc druga” Teatru Wierszalin z Supraśla oraz "Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” (Theatre Karlsson Haus, Rosja).

W ramach festiwalu nagrody przyznają trzy grona jury: profesjonalne (oceni wszystkie festiwalowe spektakle), dziecięce (przyzna nagrodę marszałka województwa za najlepsze przedstawienie dla dzieci) oraz w ramach Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych "Innym Okiem”. W tym roku po raz pierwszy zostanie też przyznana dodatkowa nagroda dla postaci, która wywarła największe wrażenie na dziecięcej publiczności.