Na jednym z popularnych portali internetowych mieszkaniec gminy Golub-Dobrzyń wystawiał podrabiane m.in. torebki, obuwie, ubrania, biżuterię, sygnowane znakami firmowymi światowych kreatorów mody. Wpadł w ręce funkcjonariuszy z wydziału dw. z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Wstępne straty zabezpieczonych kilkudziesięciu sztuk „podróbek” to co najmniej 60 tys. zł, ale ich ostateczna wartość może być znacznie większa.

Policjanci zwrócili uwagę na zamieszczone na jednym z popularnych portali sprzedażowych ogłoszenia. Jego autor oferował torebki, obuwie, ubrania, biżuterię i inne różnego rodzaju akcesoria światowych domów mody. Podejrzane były niskie ceny artykułów. Sprzedawca żądał za każdy produkt kilkaset złotych, gdy tymczasem w firmowych sklepach internetowych czy stacjonarnych trzeba za nie zapłacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy.

Funkcjonariusze ustalili adresata anonsów i jego miejsce zamieszkania. W czwartek zapukali do drzwi domu namierzonej posesji w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Zastali 30-latka, podejrzewanego o handel nielegalnym towarem. Przeszukali pomieszczenia i zabezpieczyli oferowane na sprzedaż podrobione produkty. Ten sam asortyment znaleźli w samochodzie mężczyzny, a także w jego mieszkaniu w Warszawie. Policjanci zabezpieczyli w sumie kilkadziesiąt sztuk torebek, obuwia, bielizny, pasków, zegarków i innych akcesoriów ze znakami firm „z górnej półki”.

Przedstawiciel niektórych z tych koncernów, który brał udział w czynnościach, wstępnie oszacował straty na co najmniej 60 tys. zł, ale to tylko „wierzchołek góry lodowej”, bo ostateczna wartość tych „podróbek” może być znacznie wyższa.

30-latek został zatrzymany i jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzuty z art. 305 ustawy "Prawo własności przemysłowej" mówiący o tym m.in., że ktoś, kto dokonuje obrotu towarami oznaczonymi podrobionymi znakami towarowymi, których nie ma prawa używać i czyni sobie z tego stałe źródło dochodu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Policjanci zabezpieczyli trzy telefony komórkowe nieuczciwego sprzedawcy, a na poczet przyszłych kar - mienie o wartości 40 tys. zł.