Promują region i jego walory turystyczne - z okazji Światowego Dnia Turystyki wręczono nagrody i medale osobom i instytucjom działającym na rzecz rozwoju turystyki i gospodarki turystycznej. Regionalne obchody święta zorganizowano w Tucholi, gdzie dostrzeżono także naszą pracę.

Promują lokalne produkty, interesujące miejsca i przyciągają turystów. Wykorzystują walory przyrodnicze i kulturowe. Powiat Świecki za aktywną działalność proturystyczną otrzymał nagrodę "Odkrywca 2017", a starosta już ma następne plany. - Mamy zamek w Świeciu i należałoby zrobić dopływ do zamku, żeby turyści mogli tam przypływać, coś zjeść, odpocząć i tak w każdym innym miejscu, które wzdłuż Wisły leży - uważa Franciszek Koszowski.

Nie tylko przyroda, ale również tradycja i kultura jest dobrym produktem turystycznym. W ubiegłym roku Żywe Muzeum Piernika w Toruniu odwiedziło 131 tys. osób. Właściciele zostali nominowani do Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej. - To powód do dumy, chluby. To oznacza, że to, czym się zajmujemy, i jak to robimy, jest doceniane przez bardzo profesjonalne gremia - nie ukrywa Andrzej Olszewski z Żywego Muzeum Piernika.

Na markę turystyczną regionu pracują różne instytucje, również media. Nasza redakcyjna koleżanka Daria Kazuła wraz z zespołem programu "Region Pełen Lata" została doceniona za popularyzację turystyki. Widzowie mogli na naszej antenie podróżować do najpiękniejszych i często nieodkrytych miejsc.

Kujawsko-Pomorskie jest ciekawym miejscem dla turystów, czego dowodem są wyróżnienia i nagrody za popularyzacje turystyki. Jednym z takich miejsc jest wystawa przyrodnicza w Polednie. - Stworzyli państwo Medeńscy niezwykła wystawę. Mamy już 265 eksponatów - zwierząt z całego świata. Wszystko jest przedstawione w naturalnej scenerii; tak, jak żyją - opowiada Agnieszka Orawiec, koordynator wystawy.

Dni turystyki to okazja do spotkania organizacji turystycznych z regionu. Okazuje się, że ważna w tej branży jest współpraca. - Funkcjonujemy na bazie Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest regionalna organizacja turystyczna, są lokalne organizacje, ale również są samorządy, które dostrzegają turystykę jako bardzo ważną dziedzinę w rozwoju gospodarczym swoich małych regionów - podsumowuje Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

W regionie jest coraz więcej turystów. województwo jest atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo.