Obserwatorium astronomiczne w Kruszwicy odwiedzili naukowcy z Francji, Wielkiej Brytanii oraz z Centrum Badań Kosmicznego Warszawie. Chcą wspólnie stworzyć projekt edukacyjny do popularyzowania fizyki. W przyszłym roku program będzie dostępny w internecie dla każdego nauczyciela fizyki. Uczniowie kruszwickich i inowrocławskich szkół pokazali zagranicznym gościom efekty swoich dotychczasowych prac nad różnymi projektami związanymi z astronomią.

Fascynują ich nieznane zjawiska, odległe galaktyki i konstelacje gwiazd. Dzięki astro bazie, mają to na wyciągnięcie ręki. Młodzież z Kruszwicy i Inowrocławia nie przegapiła też ostatniego ważnego wydarzenia w astronomii, jakim było zaćmienie Słońca. W jego trakcie uczniowie badali m.in. temperaturę powietrza. - Zaćmienie Słońca rzeczywiście wywołało znaczący spadek temperatury i rzeczywiście, kiedy tam byliśmy, to na własnej skórze poczuliśmy, że podczas zaćmienia było chłodniej - opowiada Wiktor Szymaniak z II LO w Inowrocławiu.

Przyszkolne obserwatorium astronomiczne w Kruszwicy pozwala na prowadzenie nietypowych lekcji fizyki. Uczniowie obserwują niebo, ale z teleskopów korzystają także w terenie. - Używamy mapek obrotowych nieba. Dzieci uczą się nimi posługiwać, następnie wychodzimy w teren, bierzemy wskaźnik laserowy i staramy się odszukiwać te obiekty na niebie - tłumaczy Ilona Dybicz, koordynatorka astrobazy w Kruszwicy.

W regionie jest 14 astrobaz. Powstały w ramach marszałkowskiego programu, finansowanego ze środków unijnych. To wyjątkowy projekt nie tylko w skali kraju, teraz zainteresowali się nim naukowcy z Francji i Wielkiej Brytanii, których do Kruszwicy zaprosili pracownicy warszawskiego Centrum Badań Kosmicznych.

We Francji i Wielkiej Brytanii nie ma tego typu pomysłów, tym bardziej od strony edukacyjnej jest się czym pochwalić. - Astrobaza to miejsce, którego celem jest promowanie nauki, pokazywanie młodym ludziom, że nauka może być ciekawa; że to, co robią w szkole, rzeczywiście ma potem przełożenie na ich życie codzienne. To jest dokładnie to, o co chodzi - przekonuje dr Ryszard Gabryszewski z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Gości interesowały osiągnięcia młodzieży oraz wyposażenie astrobaz. Także dlatego, że wspólnie z polskimi naukowcami chcą stworzyć projekt edukacyjny do popularyzowania fizyki. - Rezultaty naszych prac będą opublikowane w internecie i każdy nauczyciel będzie mógł z nich skorzystać np. podczas lekcji lub na zajęciach kół zainteresowań - tłumaczy dr Kierann Shah z Narodowego Centrum Kosmicznego w Leicester.

Astrobaza w Kruszwicy działa najprężniej w województwie. Samorząd województwa myśli już o kolejnym naukowym przedsięwzięciu. To minicentra nauki Kopernik. - Doświadczenia z nauką – to, co np. robi Toruń w Młynie Nowoczesności - to w centrach nauki byłyby miniatury tych działań - wyjaśnia Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek woj. kujawsko-pomorskiego.

Dzięki unijnym funduszom, minicentra nauki Kopernik miałyby powstać w każdym powiecie.