"Zbliżenia" znów na podium wśród najlepszych, regionalnych serwisów informacyjnych TVP w kraju. Z kolei najlepszym materiałem informacyjnym - historia o przyczynach katastrofy samolotu w Giebni, do której dotarli nasi dziennikarze Agata Chyłka i Jarosław Lewandowski. W Katowicach odbyła się gala 24. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej. Wśród nagrodzonych jest także publicystka TVP3 Bydgoszcz, Anna Trzcińska.

Codziennie mówimy o tym, czym żyją mieszkańcy Kujaw i Pomorza. Dziennikarze "Zbliżeń" nie tylko relacjonują najważniejsze wydarzenia, ale przede wszystkim odpowiadają na sygnały od widzów. Interweniują i poruszają trudne tematy społeczne, obiektywnie przedstawiają konflikty i kontrowersyjne problemy mieszkańców regionu. Wiele Informacji nie powstałoby, gdyby nie zgłoszenia od widzów.

Za m.in. za oryginalny dobór tematów, nawiązanie bezpośredniego kontaktu z widzami i właściwe wykorzystanie ich materiałów, ekipa "Zbliżeń" kolejny raz stanęła na podium wśród najlepszych regionalnych serwisów informacyjnych w kraju. - Za zróżnicowany tematycznie serwis informacyjny, dobre panowanie nad konstrukcją programu, opisywanie rzeczywistości z różnych perspektyw, dobrze użyte ciekawostki, serdecznie gratuluję bydgoskim „Zbliżeniom” - gratulował Jacek Kurski, prezes TVP S.A.. - Serdeczne podziękowania dla całego zespołu, bo bez tej pracy zespołowej nic by się nie udało. Dziękuję również pani dyrektor Annie Raczyńskiej za wsparcie i zaufanie i dziękuję również naszym widzom - mówił na gali Jarosław Lewandowski, kierownik redakcji informacyjnej, odbierając nagrodę.

To nie pierwszy sukces. W latach 2013-2015 "Zbliżenia" przez trzy lata z rzędu zdobywały Grand Prix konkursu. W tym roku warsztat dziennikarzy TVP3 Bydgoszcz znów został doceniony. - Jeżeli pojawia się informacja, że praca, sposób, w jaki ją wykonujemy, jest opatrzona znakiem najwyższej jakości, to satysfakcja jest podwojona, potrojona i z tego się ogromnie cieszymy - nie kryje Anna Raczyńska, dyrektor Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Bydgoszczy.

Podczas gali w Katowicach Agata Chyłka i Jarosław Lewandowski zwyciężyli w konkursie na najlepszy materiał informacyjny. Pierwszą nagrodę otrzymał materiał, przedstawiający okoliczności katastrofy lotniczej wojskowego samolotu w Giebni koło Pakości pod koniec 1969 roku. Przez lata dokumenty były skrywane w archiwum, oznaczone klauzulą ściśle tajne. Rodziny ofiar katastrofy oraz żyjący świadkowie o szczegółach wydarzeń sprzed blisko 50 lat dowiedzieli się ze "Zbliżeń". - Praca przy nim wymagała bardzo dużo czasu, cierpliwości, zwykłej, dziennikarskiej dociekliwości. Cieszę się tym bardziej, że udało nam się opublikować zdjęcia i materiały, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. - przyznaje Agata Chyłka, dziennikarka TVP3 Bydgoszcz.

Niezwykłe historie i wyjątkowi goście. Trzecią nagrodę w kategorii "Najlepszy prowadzący rozmowę - debatę", otrzymała publicystka Anna Trzcińska. W TVP3 Bydgoszcz redaktor Anna Trzcińska prowadzi interesujące dyskusje o bieżących tematach w programach "Rozmowa dnia" i "Dlaczego tak, dlaczego nie?". Nagrodzona została rozmowa z prezydentem Grudziądza, Robertem Malinowskim, o trudnej sytuacji Regionalnego Szpitala Specjalistycznego i budżetu miasta. - Sukces rozmowy jest wtedy, kiedy te pytania otwierają gości, otwierają rozmówcę i to jest takie najtrudniejsze, a ta nagroda dodaje mi skrzydeł - cieszy się Anna Trzcińska, publicysta TVP3 Bydgoszcz.

Przegląd i Konkurs Dziennikarski Oddziałów Terenowych TVP pierwszy raz odbył się 24 lata temu. Od tego czasu to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń prezentujących dorobek i twórczość autorów pracujących w regionalnych ośrodkach telewizji polskiej. Grand Prix za najlepszy program informacyjny "Zbliżenia" otrzymały w sumie pięć razy.