Nadal niepewna jest sytuacja mieszkańców domu wielorodzinnego przy ul. Babia Wieś 8, gdzie doszło do pęknięcia fasady budynku oraz asfaltowej jezdni. Trwa ustalanie przyczyny zdarzenia, w domu nadal jednak przebywają ludzie.

Bez ogrzewania, gazu i pewności co będzie dalej. Ostatni Mieszkańcy budynku przy ul. Babia Wieś 8 z niepokojem spoglądają za okno. Mimo zagrożenia, nie chcą opuścić domu i twierdzą, że są w nim bezpieczni. Pozostałych lokatorów ewakuowano. Nikt z nich nie skorzystał jednak ze schronienia w zaoferowanym przez miasto motelu. - Pokoik, łazienka na korytarzu - ja nie mogę w takich warunkach mieszkać. Czekam na trzy operacje, jestem po jednej, ja muszę mieć swoją łazienkę po prostu - tłumaczy Przemysław Rozpuchowski, właściciel budynku. „Mówi pan, że sąsiedzi musieli się wyprowadzić?” – dociekamy. - Sąsiedzi musieli, bo tam jest ta zagrożona część budynku - dodaje Przemysław Rozpuchowski.

Na razie nie ma pewności, że cały budynek nie grozi zawaleniem. Jeśli obawy te zostaną potwierdzone, rodzina zostanie zmuszona do opuszczenia mieszkania. Sytuacja jest poważna, zniszczeniu uległy bowiem nie tylko mury domu, ale także asfaltowa jezdnia. Przyczyna pęknięcia domu oraz drogi nie została jeszcze ustalona. Niewykluczone, że mogą być spowodowane trwającą w pobliżu budową. - Zarząd Dróg przygotowuje wystąpienie do inwestora o natychmiastowe zabezpieczenie tego terenu, jednocześnie o wskazanie innej, alternatywnej drogi dojazdu pojazdów, zwłaszcza tych ciężkich do obsługi budowy - informuje Adam Dudziak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dokonał oceny stanu budynku oraz wydał częściowy zakaz wykonywania prac na pobliskiej budowie. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wznowił w poniedziałek wczesnym popołudniem kursowanie tramwajów linii nr 2 i 6, jeżdżących przez Babią Wieś. Pęknięty fragment drogi nadal wyłączony jest z ruchu. Teraz konieczna jest opinia geologa, który ma dokonać oceny skarpy, znajdującej się przy ulicy.

Jak informuje ZDMiKP, na ul. Babia Wieś obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. Jest zamknięty wyjazd z Babiej Wsi na Toruńską przy Rondzie Bernardyńskim. Ulica Babia Wieś jest dwukierunkowa, a wyjazd/wyjazd odbywa się na skrzyżowaniu z Toruńską na wysokości z Zespołem Szkół Drzewnych. Wielu kierowców nie zorientowało się jeszcze we wprowadzonych zmianach w ruchu, wymuszonych przez pęknięcie jezdni na wysokości domu przy Babiej Wsi - wprowadzenie ruchu dwukierunkowego wymusiło bowiem wspomniany zakaz parkowania.