Torunianie świętują 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Dzięki zaangażowaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Garnizonu w Bydgoszczy i Toruniu, można było ujrzeć marszałka na żywo. Podczas uroczystości zainaugurowano również obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą i myślę, że głos mój ma się oddzielić ode mnie i pójść gdzieś w świat beze mnie, jego właściciela. Zabawne pomysły mają ludzie" - to jedno z nielicznych nagrań marszałka Piłsudskiego. Przeszło do historii, tak samo jak sam wódz. - Największy polski patriota. Nie bał się walczyć o swoje – uważa Szymon Pater, Grupa Rekonstrukcyjna Garnizon Bydgoszcz i Toruń.

Historycy wskazują też na związki marszałka z Toruniem. To tutaj Józef Piłsudski podczas swojej wizyty odznaczył polskich oficerów. - Na samym początku lat XX, zaraz po włączeniu Torunia do państwa polskiego w 1921 roku, Piłsudski Toruń odwiedził. Był wówczas z wizytą jako naczelnik państwa - przypomina prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow, kierownik Zakładu Historii XX wieku UMK w Toruniu.

To postać, która zaznaczyła trwały ślad w dziejach naszej historii. Wie o tym najlepiej Sławomir Lema, który wciela się w rolę marszałka już od pięciu lat. - Są to miesiące przygotowań, różnych publikacji czytanie, oglądanie filmów, żeby jak najbardziej realistycznie oddać tą postać - wyznaje.

Lista osiągnięć Marszałka Józefa Piłsudskiego jest długa. Jednak odzyskanie niepodległości Polski po 123 latach zaborów uznaje się za najważniejsze. A o tym, że nie zawsze byliśmy wolni, warto przypominać. - Wiemy z doświadczenia, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze; że o wolność trzeba dbać, trzeba ją pielęgnować, trzeba budować patriotyzm ten pozytywny wśród młodych ludzi, żeby oni - utwierdzeni we wartościach naszych ojców - byli wierni wolności - przekonuje Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa.

Podczas obchodów na ścianie budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu umieszczono tablicę, upamiętniającą setną rocznicę wyzwolenia Polski.