Ponad 50 szkół podstawowych w całej Polsce próbowało ustanowić rekordu Guinnessa w równoczesnej nauce programowania. W regionie do akcji przyłączył się Grudziądz. W ramach projektu „Code&Share, czyli programuj z klasą" uczniowie od najmłodszych lat poznają narzędzia, dzięki którym w przyszłości będą kreować naszą rzeczywistość. Póki co, dzięki programowaniu rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię, czy umiejętności matematyczne.

- Uczniowie będą się uczyli programowania w programie Scratch. To są elementarne podstawy programowania, które mają zaznajomić uczniów, czym jest programowanie. Mają ich zainteresować szerzej, aby w przyszłości zainteresowali się pracą programisty; aby zainteresowali się tym, że przyszłość to jest przyszłość cyfrowa - tłumaczy Przemysław Decker, koordynator akcji w Grudziądzu.

- Programowanie to taki duszek. Tam chodzi, trzeba zabrać różne rzeczy, żeby chodził, żeby kolorował, żeby się obracał, trzeba zrobić dźwięk, żeby mógł coś mówić. Dziś będziemy musieli takie coś wykonać. Do programowania potrzebne są różne rzeczy z matematyki, do wpisywania z matematyki i żeby potrafić tym sterować. Ja lubię to - opowiada Alicja Lupa, uczennica klasy IV SP 21 w Grudziądzu.

- Bez programowania w tej chwili niczego nie da się zrobić, więc od najmłodszych lat trzeba to robić - uważa Adam Przybylak, dyrektor SP 21 w Grudziądzu.