Doskonała kondycja, świetna sylwetka - pływanie, nawet rekreacyjne, to nie tylko dobra zabawa, forma odpoczynku ale i rekreacji, o czym przekonuje się coraz więcej uczniów. W ramach programu „Umiem pływać" z darmowych zajęć na basenie skorzystało ponad 22 tys. dzieci z regionu. W Kowalewie Pomorskim podsumowano we wtorek czwartą edycję projektu.

9-letnia Otylia Witkowska czuje się jak ryba w wodzie. Właśnie ukończyła swój pierwszy kurs pływania. „Otylia, czy wróżą ci tutaj karierę?. Na razie nie uśmiech, ale imię chyba zobowiązuję, żeby ładnie pływać?” – pytamy. - Tak - przyznaje uczennica Szkoły Podstawowej w Golubiu-Dobrzyniu.

Otylia jest jednym z ponad 6 tys. uczniów klas 1-3 , którzy wzięli udział w tegorocznej edycji programu powszechnej nauki pływania. Po ukończeniu kursu większość dzieci potrafi samodzielnie pływać. - Wszystko, co tutaj robiliśmy, to właśnie to, czego chciałam się nauczyć - zdradza Marysia Gurkowska ze Szkoły Podstawowej w Lisewie.

Zajęcia rozpoczęły się wiosną i kontynuowane były w nowym roku szkolnym. Uczniowie mają za sobą 20 godzin nauki pływania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. W czwartej edycji programu udział wzięły dzieci z 79 kujawsko-pomorskich gmin. W niektórych szkołach, szczególnie tych wiejskich, chętnych było więcej niż miejsc. - Przyjemność jest duża dla nas jako trenerów, bo widzimy postępy w nauce, widzimy chęć uczestniczenia w ogóle w tych zajęciach i praktycznie stuprocentową obecność - przyznaje Marcin Bukowski, instruktor pływania.

To nie tylko nauka pływania, ale i zachowania nad wodą. - Ratownicy wodni, ratownicy medyczni mówią, jak zachować się bezpiecznie nad wodą; co zrobić w razie wypadku, jak się zachowywać, jak udzielić pierwszej pomocy - wylicza Maciej Bukowski, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pływackiego.

W podsumowaniu tegorocznej edycji projektu uczestniczył wicemistrz świata z Szanghaju, dwukrotny olimpijczyk, Konrad Czerniak. Sam przygodę z pływaniem rozpoczął w wieku pięciu lat. Teraz, już jako zawodowiec, stara się przekonać dzieci i młodzież do uprawiania sportu. - Teraz jest trochę na odwrót: jednak młodzież niechętnie uprawia sport, ucieka, lekcje wf też są problemem. Brałem też udział w kampanii "Stop zwolnieniom z wf" - mówi wielokrotny medalista MŚ, ME, olimpijczyk.

Nauka pływania to główny cel programu, ale równie ważna jest integracja najmłodszych. - Wyciągamy te dzieci trochę z domu, zza biurek, wyciągamy ich zza komputerów, od telefonów - uważa Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa.

Zajęcia dla dzieci są bezpłatne, zagwarantowany jest także dowóz na basen. Tegoroczny budżet przedsięwzięcia, organizowanego przy współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki, samorządu województwa i samorządów lokalnych w regionie, to 1,5 mln zł. W ramach trzech poprzednich edycji programu „Umiem pływać" w zajęciach nauki pływania wzięło udział ponad 16 tys. dzieci z Kujaw i Pomorza. - Ja cały czas mam nadzieję, że dzieci z "Umiem pływać" będą zostawać w sporcie pływackim i będą w przyszłości reprezentantami Polski - nie ukrywa Grzegorz Mazurek, wiceprezes Polskiego Związku Pływackiego.

Na co są niemałe szanse, bo przygotowania do przyszłorocznej edycji już się rozpoczęły.