Pierwsze kompleksowe opracowanie na temat przeszłości i współczesności Kujaw i Pomorza powstało pod patronatem marszałka regionu. Ponad 20 naukowców - historyków i geografów - tworzyło je cztery lata, a w środę zaprezentowano efekty ich pracy. Książka ukazała się w tysiącu egzemplarzy. W pierwszej kolejności trafi do szkół, ale będzie można ją także kupić w księgarniach.

- To, co jest niezwykle charakterystyczne dla regionu kujawsko-pomorskiego, to jego niespójność. To nie jest Wielkopolska, Małopolska. To nie są historyczne obszary, które funkcjonowały razem w przeszłości. I te kilkadziesiąt map, które tu mamy, pokazują, jak bardzo zmieniała się przynależność terytorialna i państwowa tegoż regionu - podkreśla prof. Andrzej Radzimiński, redaktor naukowy opracowania „Dzieje Regionu Kujawsko-Pomorskiego”.

- Uważam, że jest to bardzo ważny fundament, na którym będziemy archiwizować to, co dziś się dzieje. 19 lat to niewiele, ale to już jest kawałek historii i chcielibyśmy to dokumentować. Zamierzamy powołać muzeum, gdzie będzie to można dokumentować - podsumowuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.